emblemat

Emblemat (gr. ἔμβλημα „wypukła dekoracja”) – kompozycja literacko-obrazowa, gatunek powstały w XVI wieku. Na dojrzałą postać emblematu (druga poł. XVI w. i wiek XVII) składały się:

inskrypcja, czyli sentencja, zwana (łac.) lemma lub motto (zazwyczaj ograniczona do 2-5 słów),
obraz, zwany (łac.) imago – czyli rycina przedstawiająca różne wyobrażenia,
subskrypcja, która była zazwyczaj utworem wierszowanym, epigramatem lub tekstem obszerniejszym, wyjaśniającym i rozwijającym sens obrazu i jego związki z lemmą.
Celem emblematu było wyszukanie związków pomiędzy słowem a obrazem – przez zestawienie treści motta z treścią imago na zasadzie intrygującej gry znaczeń, enigmatycznego rebusu, a następnie wyjaśnienie ich związku treściowego w subskrypcji. W XVI i XVII wieku popularne były książki zawierające zbiór emblematów. Pierwszą taką książką emblematyczną była wydana w Augsburgu w 1531 Emblematum liber (Książka emblematów), której autorem był Andrea Alciato.
W epoce baroku emblemat wpisywał się w znamienne dla tego okresu poszukiwanie wspólnoty sztuk, czego innym przejawem była barokowa opera.
W Polsce do najsłynniejszych twórców emblematów należeli Mikołaj Rej, Zbigniew Morsztyn i Stanisław Herakliusz Lubomirski. Najważniejsze polskie zbiory emblematów to:

Mikołaja Reja: Źwierzyniec
Andrzeja Maksymiliana Fredry: Peristromata regum (zbiór napisany po łacinie)
Zbigniewa Morsztyna: Emblemata
Stanisława Herakliusza Lubomirskiego: Adverbia moralia (zbiór napisany po łacinie, do którego ryciny zaprojektował Tylman z Gameren)

View More On Wikipedia.org
  1. mat147

    Jak wymienić emblemat na tylnej klapie?

    Siemka, ostatnio zakupiłem używany emblemat od alfy 156 na tylną klapę jako że swojego nie miałem, prawdopodobnie odpadł albo ukradli. U siebie w 147 posiadam zamek na kluczyk a więc emblemat jest obrotowy i taki również kupiłem z alfy 156 bo miałem okazje. Dzisiaj prawie cała sobotę męczyłem...
  2. SCHNNAZZI

    [GTV Spider] Panowie emblemat disegno Pininfarina - pytanie

    Czy wszystkie auta miały napis po obu stronach na błotnikach? Czy może były jakies serie co miały tylko emblematy od strony kierowcy? Bo ja mam jeden emblemat i widzę że kilka aut z tego rocznika tez ma tak samo.. wiec juz nie wiem czy tak ma byc czy po prostu poodpadały....
  3. T

    Emblemat

    Witam w alfie 156 (2000r) chcę wymienić emblemat przedni bo jest "łysy" od spodu jest śrubka która sie nie chce odkręcić, muszęj ą odkręcić żeby wydobyć stary emblemat? czy wystarczy popodważać go od zewnącz żeby go wydobyć? a nie chce zniszczyś obramówki. Z góry dzięki
  4. wit_maj

    [Brera] Emblemat Alfa Brera TYŁ

    Witam! Jako, że w mojej Brerze mam już wypłowiały tylny emblemat proszę o poradę czy pasuje tam tylny emblemat ze 159? A jeśli nie to czy ktoś ma jakiś link bądź dostęp do takiego emblematu z Brery? Bo jakoś sam nie potrafię znaleźć. Z góry dzięki za pomoc
  5. arecky

    Emblemat Znaczek ALFA ROMEO tyl

    Witam wymienial ktos z Was znaczek ALFA ROMEO z tylnej klapy w 147 wczesniejsza wersja ? Moj jest dosc wyblakniety i mysle czy by go nie odnowic ;)
  6. btomek

    [159] Poszukuję emblemat "3.2"

    Poszukuję emblemat "3.2", może ktoś ma niepotrzebny na zbyciu, lub ma jakiś namiar gdzie to można kupić? ASO odpada, gdyż cena kosmiczna :mad:
  7. cuma_borek

    [GTV] Emblemat Herb pininfarina NOWE

    Mam dostep do nowych znaczkow pininfarina, gdyby ktos byl chetny po 85zl/szt, w ofercie z tego co wiem jest 4szt, ale dwie zostawie dla siebie chyba
  8. feecle

    Urwany emblemat z pokrywy bagażnika

    Jakiś wandal urwał emblemat zakrywający zamek. Czy przywrócenie tego do stanu poprzedniego będzie się wiązało z wymianą zamka?
  9. A

    [159] Emblemat

    Witam . Rozglądam się za znaczkami do przodu i do tyłu do mojej 159-tki bo te już straciły swój kolor i urok . Gdzie mogę znaleść takie i w jakiej cenie są ?
  10. cuma_borek

    [GTV] Emblemat pininfarina wraz z herbem

    wystawiam tutaj poniewaz wiekszosc posiadaczy gtv predzej zajrzy tu niz do bazaru, a wiec Mam do sprzedania dwa emblematy pininfarina wraz z dwoma herbami kupilem je po 50zl/szt i tyle tez chcial bym odzyskac, jest to wersja metalowa nie plastikowa, sprzedaje bo wpadlem na pomysl zastosowania...
  11. Dziaru

    Komu ten allegrowicz zakosił Emblemat?

    Patrzcie na tego dziada : http://allegro.pl/emblemat-alfa-romeo-145-146-155-156-165-166-okazja-i2102510340.html Gość łazi i opierda*** samochody z emblematów kurcze jakaś możliwość gościa upierdzielić ? Co za chamstwo! rozumimem kołpaka ( bo Ci nie uszkodzi niczego ) a przy takim tachaniu...
  12. marcink70

    [146] Emblemat (Logo) na tylną klapą AR 146

    Witam, Szukam emblematu na tylna klapę do Alfa Romeo 146. Znaczek może być zniszczony czyli wyblakły, porysowany, popękany lakier itd. Chodzi mi głównie o samo "kółko" Jeżeli ktoś takowy posiada to jestem zainteresowany, proszę pisać śmiało :) Z góry dziękuje za inf.
  13. Czarny_28

    Emblemat Przedni AR 147 FL

    mam pytanie do uzytkownikow 147 FL.Moglby mi ktos powiedziec na ile srub jest montowany emblemat przedni w Waszych alfach??Zastanawiam sie czy nie bedzie pasowal ze 147 FL do 159.Z pozoru sa dosc podobne ale czy takie same??Z gory dzieki za odpowiedzi.Pozdrawiam
  14. Czarny_28

    [159] Emblemat Przedni AR 159

    Jak myslicie koledzy czy emblemat z AR 147 FL moze pasowac do AR 159.Tak sie zastanawiam bo bardzo sa podobne tylko ciekawe czy sa identyczne i jak sa montowane w 147 FL.Kiedys patrzylem i widzialem ze mozna go nabyc troche taniej-widzialem za ok.100 zl
  15. pawel1284

    Emblemat na kluczyk

    Czy ktoś wie gdzie można kupić lub posiada na sprzedaż emblemat na kluczyk? potrzebuję 2-3 szt. Na allegro nic nie znalazłem:/
  16. pawel1284

    Emblemat na kluczyk

    Czy ktoś wie gdzie można kupić lub posiada na sprzedaż emblemat na kluczyk? potrzebuję 2-3 szt. Na allegro nic nie znalazłem:/
  17. Luke77

    Emblemat z włoską flagą

    Witam wszystkich, Jak w temacie, poszukuję mniej więcej czegoś takiego: http://allegro.pl/nakleji-emblematy-fiat-lineaccessori-flaga-wloska-i1807598922.html do przyklejenie w okolicach lusterek, ten emblemat jest akurat chyba od Fiata 500 ale i do AR się nada, tylko ta cena. Czy ktoś z Was...
  18. ryoko

    Emblemat, znaczek, napis "Alfa Romeo"

    Cześć, szukam napisu "Alfa Romeo" takiego jak widoczny na zdjęciu poniżej, pod znaczkiem na klapie. Na pewno gdzieś to już widziałem, tylko nie wiem czy ktoś tu na forum podawał linka do jakiegoś sklepu czy kiedyś były na allegro, hm. Gdyby ktoś wiedział skąd można wytrzasnąć taki napis...
  19. YonasH

    Emblemat Quadrifoglio Verde?

    Ciekawi mnie opinie ogółu. Czy emblemat Quadrifoglio Verde to niepotrzebny dodatek, wyróżnienie, a może "obciach"? Chodzi mi o oryginalny emblemat z MiTo lub Giulietty. Przeznaczenie: Brera Wizualizacja:
  20. Wierzba

    [GTV Spider] Emblemat na klapę bagażnika

    Cześć, czy ktoś może być tak miły i podać mi numer części dla emblematu Alfa Romeo na klapę bagażnika Alfy GTV/ Spider ( chodzi oczywiście o ten odsuwany). Mile też będą widziane podpowiedzi jak to cholerstwo wymienić :)
Amortyzatory
Powrót
Góra