• Hej Alfaholicy!

    Na forum pojawił się świeżutki motyw kolorystyczny Alfa Red Luna, zaprojektowany przez marqo specjalnie z myślą o naszych Alfowych klimatach i czytelności na różnych urządzeniach.

    Zachęcamy do:

    • włączenia nowego stylu w ustawieniach profilu i potestowania go na co dzień
    • zgłaszania uwag dotyczących kolorów, kontrastów, czytelności i wygody przeglądania dłuższych wątkich
    • dzielenia się propozycjami drobnych poprawek, które mogą jeszcze lepiej dopasować motyw do charakteru naszej społeczności Alfaholików

    Każda opinia pomoże dopieścić wygląd forum tak, aby „Alfa Red Luna” była tak przyjemna w odbiorze, jak dobrze utrzymana Alfa na ulubionej trasie.

    Wbijaj do tematu i napisz, co myślisz!

[159] Jakie opony zimowe kupić?

  • Autor wątku Autor wątku nicki
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
Sprzedawca zapewnia, że są to opony od kompletu, nie mają widocznych napraw, jak nowe.
Dokładny model to Blizzak LM001

Chyba się zdecyduje na nie, z przesyłką za pobraniem.
 
Ale i tak jest zastanawiające dlaczego jest tak a nie inaczej....chociaż rozwiązanie nasuwa się tylko jedno 205/55 to ekonomiczny rozmiar bo jedyny słabo pasuje do zestawienia ale za to jest najtańszym rozmiarem wsród 16". Więc oponą wzorcowa jest 215/55, 205/55 dopuszczona ze względów ekonomicznych.

Dokładny model to Blizzak LM001

LM001 to dobry wybór. Lamelki do końca bieżnika.



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Dokładnie opona 205/55R16 występowała fabrycznie tylko na stalówkach dlatego jak pisałem mało kto zaleca ten rozmiar do 159 i lepiej brać 215.
 
Ja zdecydowałem się na 205/60 na zimę i jeżeli nie jeździsz cały czas w trybie dzika, a każdy zakręt nie musi być przejechany ostro to jest ok. Porównując sam rozmiar opony to 205/60 względem 205/55 to komfortowy materac, nie przyciera się na każdym garbie i koleinie. Oczywiście samochód bardziej pływa w zakrętach i łatwiej gubi trakcję niż szersza opona ale w moim przypadku to bardziej kwestia jakości opony pewnie :)
 
Otóż po wczorajszym dniu przetestowałem swoje nowe opony na większości zimowych typów warunków. Opona to Continental WINTER CONTACT TS 850P 235/40 R19 założona na Brerę. Mieszanka bardzo miękka, opona cichsza niż inne z metką 72 dB. Jeździ się na nich rewelacyjnie w trudnych warunkach jak i na suchym. Hamowanie na mokrej jezdni jest bezproblemowe, na śniegu samochód hamuje w linii prostej, nie zarzuca. Zero problemów z ruszaniem pod górę na śniegu. Wychodzenie z (zamierzonych) poślizgów przy włączonych systemach bezpieczeństwa jest łatwiejsze niż w 159 na oponach Pirelli SottoZero 2. Jedynie mogę się przyczepić do jazdy na błocie pośniegowym, tutaj nie odczułem takiej pewności prowadzenia jaką oferują przy każdej innej nawierzchni. Zaliczyłem jedną taką zakamuflowaną dziurę przy której aż mnie serce zabolało, ale opona wzięła wszystko na siebie i nic ani jej ani feldze się nie stało.
 
A dlaczego ma się czuć niebezpiecznie? Opona z niższym profilem jest bezpieczniejsza. W razie uszkodzenie opony łatwiej opanować auto na niskim profilu, jak nam podczas jazdy walnie balon to już jest problem.
 
To nie jest jakiś szalenie niski profil - 40% z 235m to taka sama grubość "gumy" nad felgą jak przy 215/45 . Ja tam na 215/45 lato-zima jeżdżę w 156 i felgi ok, choć u nas drogi przy Krakowskich (i nie tylko ) to tafla równiutka, w Krakowie faktycznie można mieć obawy pewne :)
 
[MENTION=71368]Statyczny[/MENTION]
Przy kupnie się zastanawiałem dosyć krótko, ale wolę mieć homologowany rozmiar koła niż kombinować. Testowałem trasy przydomowe na 17" i 18" i było szuranie o studzienki i koleiny, więc wyboru za dużego nie miałem. Przez lato na tym profilu nic specjalnego się nie działo, a teraz też były mrozy, odwilże i pojawiło się dużo dziur ale jakoś felgom nie przybyło zarysowań a opony sprawdzam co jakiś czas i też wyglądają na zdrowe, także od miesiąca już nie myślę czy dobrze postąpiłem. Nie boję się a jeżdżę i tak w miarę uważnie bacząc na dziury (w Polsce inaczej się nie da?), bo miałem swego czasu na koncie rozwaloną miskę w 146 w ukrytej pod kałużą dziurze (pierwsza taka moja akcja i na początek oględzin likwidator szkody sprawdzał rozmiary kół, na szczęście były poprawne).
 
[MENTION=65050]kaiser[/MENTION], o to wlasnie mi chodziło, dzięki. Moze na przyszły rok tez zdecyduje sie na większe felgi, 18 lub 19 wlasnie. Zdecydowanie ładniej wyglądają.
 
Przy kupnie się zastanawiałem dosyć krótko, ale wolę mieć homologowany rozmiar koła niż kombinować. Testowałem trasy przydomowe na 17" i 18" i było szuranie o studzienki i koleiny
Serio? Nie wierzę :)
Jak to nazwałeś "homologowane" rozmiary 17" i 18" to auto niższe względem 19" o odpowiednio: 7 i 1 mm. Czy 7 mm zrobi zauważalną różnicę? Nie.
Za to większa felga ładniej wygląda.
 
Sorry, to jakiś error był ;) Cytowany tekst oczywiście należy do użytkownika kaiser.
 
Witam postanowiłem podzielić się swoja opinia na temat swoich opon,a wiec kupiłem Yokohama W.drive V905 w rozmiarze 225/50/17, sprawdzone już w każdych warunkach zimowych. Opona jest w miarę miękka mimo to auto zachowuje się przewidywalne. Na mocno zasnierzonych drogach jest rewelacyjna auto stabilnie się trzyma, mimo prędkości do 120km/h na szwedzkich autostradach i przede wszystkim bardzo dobrze hamuje, samochód nie ucieka na boki. Na ubitym śniegu tez samochód pewnie się prowadzi się pewnie i przewidywalnie, na błocie pośniegowym odrobinę mniej pewnie się zachowywała ale i tak jestem zadowolony z zakupu.
 
Ja zawsze mówiłem, ze to zabobon z czasów dużych fiatów i polonezów to mi tu z rajdami wrc wyjeżdżali ;)
 
wrc wyjeżdżali
ja wyjeżdżałem i co , ale też pisałem, że powinno sie zakładać rozmiar przewidziany przez producenta a nie kombinować z innymi ...
No i nie dziwię się , że zachwalają szerokie opony, skoro są sporo droższe , a w autoświecie większość artykułów jest sponsorowana ( tak samo jak Autobild ;) )
 
Z tym, że nie oni pierwsi się kapnęli, ze wąska na zimę to zabobon, a wręcz przeciwnie dosyć późno. Artykuły, które ja wklejałem parę miesięcy temu były z przed paru dobrych lat. Ogólnie po za forumowymi januszami nie spotkałem się z opinią jakoby do normalnego codziennego użytku opona wąska na zimę miała przewagę nad szerszą... no może poza ceną ale to podobno ja byłem dusigrosz :D
 
Amortyzatory
Powrót
Góra