[159] Uszkodzona turbina

Piotrek86

Nowy
Rejestracja
Gru 27, 2015
Postów
21
Auto
Alfa Romeo 159 1.9 jtd
Witam forumowiczów,

na wstępie chce zaznaczyć, że szukałem rozwiązania problemu na forum wśród podobnych tematów ale nic nie znalazłem.

Od pewnego czasu zauważyłem spadek mocy w swojej Alfie (1.9 jtdm 150 km). Auto zaczyna się wkręcać na obroty dopiero w okolicach 2,5 tyś obrotów. Problemu szukałem od najprostszych rzeczy czyli przejrzałem egr, przepustnice i przewody. Zauważyłem że poci się rura dochodząca do turbiny (na forum znalazłem, że to podobno normalne, a rura ma takie właściwości). Drugim niepokojącym mnie objawem jest wskaźnik turbiny na desce rozdzielczej. Wystarczy, że włożę kluczyk do stacyjki a wartość od razu wskakuje prawie na pierwszą kreskę (auto nawet nie jest odpalane). W załączeniu dorzucam zdjęcie wskaźnika. Nie dawało mi to spokoju więc podłączyłem auto do komputera i już na starcie wartość zmierzona ciśnienia doładowania jest wyższa od wartości oczekiwanej o ok 100 - 150 mBar. Podczas jazdy wartości te jeszcze bardziej się rozjeżdżały. W załączniku dołączam wyeksportowane wartości z wykresu.

Po podpięciu nie ma żadnych błędów.

Drodzy forumowicze jakieś sugestie? Turbina do wymiany, a może wartości mieszczą się w średniej i wszystko jest ok a ja po prostu jestem przewrażliwiony?

Pokaż załącznik 228689

Dane z wykresu.jpg
 
Do sprawdzenia zawór overboost, wężyki podciśnieniowe i łopatki zmiennej geometrii turbiny. Można tez przeczyścić map sensor.
 
Jeśli czyszczenie czujnika nie pomoże - wymiana. Jest uszkodzony.
 
Tak.. Wychylenie wskazówki turbo po włożeniu kluczyka, oznacza uszkodzony/zabrudzony czujnik doładowania. Znajdziesz go przykręconego do kolektora ssącego od strony grodzi silnika, a do niego wpięta wtyczka. Czyszczenie pewnie niewiele pomoże, spisz numery i szukaj używki na portalu dobrze znanym, jest tego pełno za grosze. Po tym zabiegu wskazówka będzie na 0.

Wysłane z mojego 5080X przy użyciu Tapatalka
 
Zająłem się dzisiaj tym czujnikiem. Był bardzo mocno oblepiony czarną mazią. Wyczyściłem go dobrze i założyłem ponownie ale nic to nie zmieniło. Najprawdopodobniej czujnik zaliczył zgon. Już zamówiłem drugi zobaczymy czy coś to zmieni. Bardziej zależy mi na przyspieszeniu niż wskazówkach. Dzisiaj wyjeżdżałem spod wzniesienia, w samochodzie 3 osoby i z ledwością zebrał się żeby podjechać pod tą górkę.
Sprawdziłem też wężyki podciśnienia ale nie znalazłem żadnych uszkodzeń.
 
Miałem tak samo, też padły wskazówki, Bella jechała ale słabo. Zrób tak: ściąg wężyk z overboosta, ten z napisem VAC. Jeśli usłyszysz syknięcie powietrza to dobrze, a jeśli nie to masz ten zawór do wymiany. Koszt około 250 złotych. Moje auto wróciło do żywych:)
 
Miałem tak samo, też padły wskazówki, Bella jechała ale słabo. Zrób tak: ściąg wężyk z overboosta, ten z napisem VAC. Jeśli usłyszysz syknięcie powietrza to dobrze, a jeśli nie to masz ten zawór do wymiany. Koszt około 250 złotych. Moje auto wróciło do żywych:)

Spróbuję w poniedziałek. Dzięki za podpowiedz ;)
 
Wracając do tematu. Sprawdziłem wężyk z overboosta i jak najbardziej jest słyszalne syknięcie powietrza więc to nie będzie to. Zastanawia mnie cały czas ta pocąca się rura. Dołączam zdjęcie może ktoś fachowym okiem spojrzy i będzie wiedział czy to normalne czy mi olej gdzieś ucieka.

20170522_190254_resized.jpg
 
Miałem tak samo, też padły wskazówki, Bella jechała ale słabo. Zrób tak: ściąg wężyk z overboosta, ten z napisem VAC. Jeśli usłyszysz syknięcie powietrza to dobrze, a jeśli nie to masz ten zawór do wymiany. Koszt około 250 złotych. Moje auto wróciło do żywych:)

To PIERBURG 55228986 70300300? Nowy oryginał można dostać za 135 złociszy.
 
Jakieś sugestie co do zdjęcia tej rury? Olej wycieka czy to normalne?
 
Zapocona rura nie jest stanem pożądanym, ale często spotykanym :) Mogą być jakieś luzy na turbinie, ale to nie one są przyczyną Twoich problemów - jak sam pisałeś wskazówka zachowuje się nieprawidłowo nawet bez odpalenia, więc mechaniczne uszkodzenie turbiny nie jest tu przyczyną. Obserwuj czy nie ubywa Ci oleju między wymianami, to zapocenie to nic innego jak olej silnikowy. Trochę zwykle tam wycieka, jeśli będziesz miał silniejsze ubytki oleju to trzeba się będzie przyjrzeć turbinie.

Ja ostatnio wymieniałem turbo, na starym dolewałem 1-15 l. oleju między wymianami, ale auto jeździło normalnie. Oczywiście w przypadku uszkodzenia turbiny, wiele zależy od tego jaki jest dokładny charakter uszkodzenia. Spójrz jeszcze od spodu na rurę, czy bardzo błoto się tam zrobiło - olej spływa na dół, więc zdjęcie od góry może być mylące. Uszkodzenie turbiny powinno oprócz wycieku oleju dawać jeszcze jeden objaw - gwizd. Turbo pracuje cicho?
 
Turbo gwiżdże, gdzieś na forum był temat w którym wstawiono nawet filmik i gwizdanie było identyczne z tym, że w większości głosy były takie że to nic poważnego dopóki nie kopci auto na biało. Co do wskazówki to dziwne jest to, że przed włączeniem auta wskazówka już pokazuje jakąś wartość co do pracy samego turbo, obserwowałem wskaźnik przy przyspieszaniu i w zasadzie pokazuje dobrze, pompuje cały czas w górę nie opada gwałtownie ani się nie zacina. Sam nie wiem co o tym myśleć? Wygląda na to że trzeba będzie odstawić auto do mechanika.
 
Czujnik jest uszkodzony.
 
Amortyzatory
Powrót
Góra