[Giulia] wynajem długoterminowy

Nie mam pojęcia skąd oni biorą te wyceny.
Dla klientów super sprawa, ale lease plan myśli, że sprzeda Giulię, czy Stelvio po 2 latach ze stratą 40-50 tysięcy za auto w cenie 200-240 tysięcy? Przecież takie samochody, nawet dwuletnie stracą z 30% ceny, czyli bliżej 140-160 tysięcy takie auto będzie warte i to już jest maks. A gdzie ubezpieczenie i serwis?

Jedna odpowiedz jaka mi się nasuwa to to, ze pewnie lease plan dostaje rabaty z 25% lub więcej na Alfy i stąd tak niskie ceny.
Szkoda tylko, że AR nie chce dawać takich rabatów dla klientów indywidualnych...
 
Prawda.
Myślę że rabat może być nawet 30 %.
Bo opcja na 3 lata jest droższa niż 2 letnia
 
w moim przypadku leaseplan dostal rabat na samochod z 2019 roku 50tys brutto. (cena katalogowa samochodu: 250tys) - wychdzi rowne 20%. a pewnie dostaja jeszcze jakis bonus marketingowy.

Uwazam, ze oferta jest MEGA!
 
W audi to samo można dostać rabat 30-35% na premium.

Sprzedaż leasingow siadła dla aut znacznie ponad limit 150k

Że to jedyna opcja by te samochody nie stały po rok na placu.


Masz stelvio za 240k konfiguracje, rabat na start jest do 190k, po dwóch latach dokldasz 30-40k

Za 2lata do klienta indywidualnego auto warte 240k, mogą dać za 150k
 
Ostatnia edycja:
Cześć.

Interesuje mnie wynajęcie alfy giulia veroce. Czy idzie gdzieś wychaczyć w kwocie 1900 zł netto /m wraz z OC/AC? (20km rocznie na 24m)

Widziałem 1650 ale ubezpieczenie pewnie kolo 450 + opony.

Jak to jest teraz z tym VAT, idzie go odliczyć czy nie w 2019?
 
Ostatnia edycja:
Sprzedaż leasingow siadła dla aut znacznie ponad limit 150k
...
Masz stelvio za 240k konfiguracje, rabat na start jest do 190k, po dwóch latach dokladasz 30-40k

Liczycie w brutto czy netto? limit jest w netto. 190k brutto już prawie od razu mieści się w limicie 150k.
Wynajem jest sposobem na optymalizacje podatkowa drogiego samochodu, bo cześć ponad limit boli (podatkowo) tylko przez okres pierwszej umowy. Druga umowa jest juz z podstawą duża mniejszą i nawet jeśłi przekracza 150k to nie o połowę tylko np 10%. Dla bezpieczeństwa lepiej zrobić najpierw wynajem potem leasing - US nie będzie mógł się czepić że jest to obchodzenie przepisów, bo 2 rodzajowo różne umowy.
Oczywiście przy założeniu że odpowiada nam model 2 lata wynajmu + 3 leasingu (ja się przyzwyczajam do dobrych samochodów i mocno rozważam).
To tez dobre rozwiązanie jako jeśli dany samochód nam jednak nie podpasuje, urodzi się 4 dziecko itp. Od umowy zależny kwestie bezpieczeństwa finansowego, ale w przypadku 0-10% wpłaty na start wartość kar/kosztów umownych jest znacznie wyższa niż wartość zbywalna umowy (rynkowa)

> jak liczyć VAT i podatki: teraz prosto, co nie znaczy dobrze: połowa kosztów samochodowych jest do odliczenia, tj połowa VAT i połowa do KUP (50% netto+nieodliczony VAT). z kwoty 100 netto = 123 brutto mamy odliczenie VAT 11,5 i koszt podatkowy 10,6 (na 19% liniowym)
 
Ostatnia edycja:
Liczycie w brutto czy netto? limit jest w netto. 190k brutto już prawie od razu mieści się w limicie 150k.

> jak liczyć VAT i podatki: teraz prosto, co nie znaczy dobrze: połowa kosztów samochodowych jest do odliczenia, tj połowa VAT i połowa do KUP (50% netto+nieodliczony VAT). z kwoty 100 netto = 123 brutto mamy odliczenie VAT 11,5 i koszt podatkowy 10,6 (na 19% liniowym)
1.
150k kosztów podatkowych, czyli:

150000zł netto jak auto jest 100%vat
165470zł burtto przy odliczeniu 50%vat
150000zł brutto jak nie jesteś płatnikiem vat

2. VAT odliczysz polowe, ale calosc netto+połowa vat robi cały koszt podatkowy

3. Moze wynajem drogich fur na 2-3lata jest jakims obejsciem dla dealerow na to by nie staly i po 2-3latach byly oferowane w leasingu ktory miesci sie w limicie
 
1.
150k kosztów podatkowych, czyli:

150000zł netto jak auto jest 100%vat
165470zł burtto przy odliczeniu 50%vat
150000zł brutto jak nie jesteś płatnikiem vat

2. VAT odliczysz polowe, ale calosc netto+połowa vat robi cały koszt podatkowy

3. Moze wynajem drogich fur na 2-3lata jest jakims obejsciem dla dealerow na to by nie staly i po 2-3latach byly oferowane w leasingu ktory miesci sie w limicie



z tego co mi wiadomo, podczas wynajmu nie wazny jest koszt samochodu, ponosisz koszt wynajęcia. Czyli rata x ilość miesięcy - więc w tym przypadku limit 150 tys raczej ciężko przekroczyć. Nawet jak będziesz miał wynajem na dwa lata po 3tys netto to Twój koszt to 3x24 = 72 tys netto
 
z tego co mi wiadomo, podczas wynajmu nie wazny jest koszt samochodu, ponosisz koszt wynajęcia. Czyli rata x ilość miesięcy - więc w tym przypadku limit 150 tys raczej ciężko przekroczyć. Nawet jak będziesz miał wynajem na dwa lata po 3tys netto to Twój koszt to 3x24 = 72 tys netto

z tego co mi wiadomo jestes w bledzie nie zapoznałem sie z finalna ustawa bo i tak juz mialem leasing, ale idea ustawy miala byc taka zeby zrownac zakup gotowkowy, kredyt, leasing i wynajem i w arykulach ktore czytalem pisali o wartosci calkowitej/poczatkowej samochodu w przypadku wynajmu/lrasingu z duzym wykupem(z reszta czy te 2 sie czyms roznia, oprocz tego ze w wynsjmie masz dodatkowe faktury lub pozycje na fakturze za np opony czy przeglady "w cenie").

obawialbym sie tez trickow to samo auto wynajem a po zakonczeniu leasing, z US to nie przejdzie jak ktoregos pięknego dnia napisza ci ile im jestes winien z odsetkami i kara. a poza tym najwyzej korzysc taka ze od tej drugiej umowy wartosc poczatkowa bedzie mniejsza i bedzie mozna wszystko amortyzowac.
 
z tego co mi wiadomo, podczas wynajmu nie wazny jest koszt samochodu, ponosisz koszt wynajęcia. Czyli rata x ilość miesięcy - więc w tym przypadku limit 150 tys raczej ciężko przekroczyć. Nawet jak będziesz miał wynajem na dwa lata po 3tys netto to Twój koszt to 3x24 = 72 tys netto

szczerze odradzam stosowanie tej interpretacji

>> obawiałbym sie tez trickow to samo auto wynajem a po zakonczeniu leasing,

no niby jest klauzula unikania opodatkowania, ale umowa leasingu jest jednak rodzajowo różna od wynajmu - trzeba tylko wykazać cel gospodarczy tej operacji bo klauzula ma zastosowanie "do czynności, których głównym lub jednym z głównych celów jest osiągnięcie korzyści podatkowej, a sposób działania jest sztuczny"

a przy okazji znalazłem na stoku Veloce które mieści się w limitach przy mieszanym użytkowaniu.
https://wyprzedaz.alfaromeo.pl/9356...d-najtanszej&pokaz=10&strona=6&opened=0&adv=0

Leasing 100% na 5 lat też nie wygląda głupio.
 
Ostatnia edycja:
z tego co mi wiadomo jestes w bledzie nie zapoznałem sie z finalna ustawa bo i tak juz mialem leasing, ale idea ustawy miala byc taka zeby zrownac zakup gotowkowy, kredyt, leasing i wynajem i w arykulach ktore czytalem pisali o wartosci calkowitej/poczatkowej samochodu w przypadku wynajmu/lrasingu z duzym wykupem(z reszta czy te 2 sie czyms roznia, oprocz tego ze w wynsjmie masz dodatkowe faktury lub pozycje na fakturze za np opony czy przeglady "w cenie").

obawialbym sie tez trickow to samo auto wynajem a po zakonczeniu leasing, z US to nie przejdzie jak ktoregos pięknego dnia napisza ci ile im jestes winien z odsetkami i kara. a poza tym najwyzej korzysc taka ze od tej drugiej umowy wartosc poczatkowa bedzie mniejsza i bedzie mozna wszystko amortyzowac.

ride4less.pl/pierwszy-post-na-blogu/

Polecam przeczytac. Suma RAT najmu.

Jesli wynajmujesz i nie planujesz wykupu to do momentu az Twoje koszta nie sa ponad 150tys, wliczasz calosc. W leasingu roznica jest taka ze liczac wykup i wieksze raty, koszt moze lrzekroczyc te 150tys. W wynajmie na dwa lata troche ciezej.
 
Ostatnia edycja:
oj chyba sumować raty można jedynie przy najmie krótkoterminowym do 6mies

od >6mies, proporcje KUP wyliczasz z wartości samochodu zgłoszonej do ubezpieczyciela lub faktury jaka dostal leasingodawca
 
oj chyba sumować raty można jedynie przy najmie krótkoterminowym do 6mies

od >6mies, proporcje KUP wyliczasz z wartości samochodu zgłoszonej do ubezpieczyciela lub faktury jaka dostal leasingodawca

czyli grafika
Becoming-Great-Entrepreneurs-410x1024.jpg

wprowadza w błąd?
 
jutro mijają dwa tygodnie od złożenia wniosku w LP - zero odzewu.
Jak długo czekaliście na decyzje?
 
Przykład:

Cena zakupu 200tys zł brutto
Rata 1760 zł netto

Z proporcji liczymy:
1760zł - 200tys
x - 150tys
------------------------
x= 1320 zł
kwota od której płacimy pełny vat i nie wchodzi w koszty = 1760 - 1320= 440zł
a wiec 1320 x 0,75 = 990 zł -> i od tej kwoty możemy odliczyć podatek dochodowy
w przypadku podatku liniowego 19% -> 990zł x 0,19 = 188,1 zł -> tyle możemy odliczyć od podatku dochodowego
i połowe vatu - 1320 x 0,115 = 151,8 zł -> tyle możemy odliczyć vatu

Czyli realnie auto kosztuje nas:
1760x1,23= 2164,8 zł brutto
188,1+151,8 = 339,9zł
----------------------------------------
2164,8 - 339,9zł = 1824,9 zł
 
Księgowa mi mówiła że jeśli będą na fakturze najmu rozbite koszty na poszczególne pozycje to:
-opłaty związane z samym samochodem liczymy jak kolega "spp" napisał.
Natomiast koszty wynikające z ubezpieczenia,opon,serwisu odliczamy 50% vat i 100% w koszty.
 
Ostatnia edycja:
Księgowa mi mówiła że jeśli będą na fakturze najmu rozbite koszty na poszczególne pozycje to:
-opłaty związane z samym samochodem liczymy jak kolega "spp" napisał.
do tego zmierzam

Natomiast koszty wynikające z ubezpieczenia,opon,serwisu odliczamy 50% vat i 100% w koszty
raczej nie 100% w koszty, bo teraz jest 75% (dla użytku mieszanego, czyli jak pewnie większość)
 
Dla droższych aut ustawodawca przewidział specyficzne rozwiązanie – cytując projekt ustawy:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów dotyczących danego samochodu osobowego opłat wynikających z umowy leasingu […] z wyjątkiem opłat z tytułu składek na ubezpieczenie samochodu osobowego, w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 000 zł pozostaje do wartości samochodu osobowego będącego przedmiotem tej umowy.

Tłumacząc wprost: załóżmy, że firma wzięła w leasing samochód osobowy o wartości 300 tys. zł. Przekroczyła więc dwukrotnie wspomniany limit 150 tys. zł. Wtedy do KUP będzie mogła zaliczyć jedynie połowę (150 000 zł/300 000 zł = 1/2 = 50%) wydanej sumy na wpłatę inicjalną oraz połowę każdej z rat leasingowych. Także obowiązkowe przy leasingu ubezpieczenie AC, którego cena jest powiązana z wartością auta, trzeba rozliczyć będzie w ten sam sposób.

zródło: leasing.sos.pl/blog/zmiany-leasing-2019/
 
Amortyzatory
Powrót
Góra