[159] Zawieszenie / sprężyny

Panowie mam pytanko do osób, które miały jakiekolwiek porównanie między dostępnymi zestawami sprężyn obniżających. Sytuacja wygląda tak, że mam SW TBi z zawiasem Ti, ale widać, że sprężyny są już mocno zmęczone i auto nisko siedzi(co mi nie przeszkadza). Miałem w poprzedniej 159SW z 1.9JTD eibachy pro-kit i ogólnie byłem z nich bardzo zadowolony, jednak chciałbym coś z większym obniżeniem. Szczególnie tył w eibachach nie siadł tak jak oczekiwałem. Poniżej zdjęcie na seryjnym zawiasie Ti(Biała) i Eibach(Szara). I przód i tył siedzi niżej niż w moim poprzednim aucie na eibachu(mam bezpośrednie porównanie). Ktory zestaw da mi największe obniżenie?
FullSizeRender.jpgIMG_1966.jpg
 

Załączniki

  • IMG_1966.jpg
    IMG_1966.jpg
    68.4 KB · Wyświetleń: 55
Ostatnia edycja:
Hagi z tego wg mnie tylko taki wniosek że już musiałeś mieć amorki dobrze zmęczone i dlatego siadało trochę niżej a teraz nowe amorki twarde to siedzi wyżej.
 
Hagi, amortyzatory nie są wbrew pozorom identyczne. O ile pamiętam Bilsteiny na przykład mają trochę wyżej mocowanie sprężyny. Ale zwykle są montowane z Eibachami, więc tego tak nie widać. Może Kayaby też dają większy prześwit niż OEM. Najprościej byłoby zmierzyć nowe i stare.
Kimi, po największe obniżenie to trzeba się wykosztować na gwint;) Sprężyny Novitec i H&R deklarują podobne obniżenie co Eibach, chociaż Eibach jako jedyny ma informację, że w SW tył obniża o 20, a nie 30mm.
 
Nie no oczywiście ze jak ktoś chce mieć już naprawdę nisko to gwint:) ale temat był o sprężynach:) To że tył siedzi wyżej to w sumie nawet logiczne jest:0 Przecież tył waży dużo mniej niż przód auta to i masa nie obciąża sprężyn w dół:) Aczkolwiek w sedanie w miarę równo siada:)
 
Hagi z tego wg mnie tylko taki wniosek że już musiałeś mieć amorki dobrze zmęczone i dlatego siadało trochę niżej a teraz nowe amorki twarde to siedzi wyżej.

Hagi, amortyzatory nie są wbrew pozorom identyczne. O ile pamiętam Bilsteiny na przykład mają trochę wyżej mocowanie sprężyny. Ale zwykle są montowane z Eibachami, więc tego tak nie widać. Może Kayaby też dają większy prześwit niż OEM. Najprościej byłoby zmierzyć nowe i stare.
Kimi, po największe obniżenie to trzeba się wykosztować na gwint;) Sprężyny Novitec i H&R deklarują podobne obniżenie co Eibach, chociaż Eibach jako jedyny ma informację, że w SW tył obniża o 20, a nie 30mm.

Tak, domyślam się że z pewnością były już zmęczone i osiadły a nowe, świeże stoją nieco wyżej. Choć uważam ze cholernie za wysoko. Widziałem Kayaby na eibachu u kogoś i dobrze to wyglądało. U mnie, mam wrażenie ze chyba wyżej niż seria. Chyba że już zapomniałem jak wysoko stoi seria. Blisteiny na pewno mają nieco wyżej mocowanie sprężyny a i pewnie przy innych amortyzatorach jakieś minimalne różnice, które powodują taki efekt. Na starym amortyzatorze podobało mi się jak siedziała, na nowych bardzo mi się nie podoba. Co ciekawe u mnie tył siedzi bardzo mocno, wiec pewnie też amory już osiadły i może jak wymienię tylne też na nowe kayaby, tył lekko się podniesie i spowoduje to że i przód będzie lepiej wyglądał? Bo skoro tył siedzi to przód zaczyna stać wyżej. Może to potęguje taki efekt?





Panowie mam pytanko do osób, które miały jakiekolwiek porównanie między dostępnymi zestawami sprężyn obniżających. Sytuacja wygląda tak, że mam SW TBi z zawiasem Ti, ale widać, że sprężyny są już mocno zmęczone i auto nisko siedzi(co mi nie przeszkadza). Miałem w poprzedniej 159SW z 1.9JTD eibachy pro-kit i ogólnie byłem z nich bardzo zadowolony, jednak chciałbym coś z większym obniżeniem. Szczególnie tył w eibachach nie siadł tak jak oczekiwałem. Poniżej zdjęcie na seryjnym zawiasie Ti(Biała) i Eibach(Szara). I przód i tył siedzi niżej niż w moim poprzednim aucie na eibachu(mam bezpośrednie porównanie). Ktory zestaw da mi największe obniżenie?
Pokaż załącznik 229042Pokaż załącznik 229044

Widzisz, u mnie w sedanie z kolei tył usiadł znacząco wręcz aż za mocno. Wiec albo eibach eibachowi nie równy albo rzeczywiście mam mocno zmęczone amory z tylu i dlatego, choć amortyzują jeszcze w normie.
 
Ostatnia edycja:
Amortyzatory służą do tłumienia, nie utrzymują samochodu, to rola sprężyn. Więc tak, zużyte sprężyny spowodują opadnięcie i tak, amortyzatory różnią się wysokością mocowania sprężyny, ale nie, zużycie amortyzatora nie wpływa na prześwit.
A Eibachy występują w trzech wersjach w zależności od silnika 159.
 
Ok. Tyle wiem. Też wcześniej nie brałbym amortyzatorów pod uwagę jeśli chodzi o prześwit. Ale wytłumacz mi to co zachodzi u mnie.
Seryjne amory i seryjne sprężyny - tył siedzi niżej. Myśle sobie sprężyny zużyte z tylu - wymieniam. Tył nadal niżej.
Zakładam eibachy na przód i tył na seryjnych, tych samych amorach, tył nadal niżej.
Pękło mocowanie sprężyny na amorku z przodu, wymieniam na kayaba- przód poszedł jeszcze wyżej - ok inny amortyzaor , mogą się różnic. Dlaczego więc tył cały czas był niżej od przodu jeśli sprężyny wyeliminowałem, został do wymiany tylko amortyzator. Teraz tego dokładnie nie sprawdzę bo jak wymienię to też dam te kayaby żeby były takie same a jak wspomniałeś mogą się różnic od seryjnych wiec efekt inny może być.
 
Szkoda, że nie zmierzyłeś odległości między osią, a błotnikiem. Byłoby dokładnie wiadomo, a tak nie do końca rozumiem. Chodzi Ci o to, że tył siedzi niżej od przodu? Pytanie z gatunku głupich i banalnych, ale na pewno przy montażu nie pomylono przednich z tylnymi? ;)
Mocowanie sprężyny to jedno, drugie to skoro mocowanie pękło, to mogło wcześniej już trochę się ugiąć. I trzecie to sprężyna może jakoś się na początku układać na nowym mocowaniu. I to tyle, poza tym nie widzę wpływu amortyzatora- tzn. która część miała by w nim utrzymać samochód. Ale chętnie się dowiem..
I jak już ktoś wspominał ciekawostkę w tym wątku, w EPERZe jest z 10 różnych numerów części sprężyn tylnych w zależności nie tylko od silnika, ale i wersji wyposażenia (wszystko swoje waży).
 
Ja mam do sprzedania prawie nowe sprężyny H&R, za 600 zł. Jak ktoś jest zainteresowany to PW
 
Muszę wymienić sprężyny w tylnym zawieszeniu. Popękały na końcówkach na dole. Panuję wrzucić KAYABA RH6748. Jeździ ktoś na takich?
 
Odgrzewam temat. SZUKAM sprężyn tylnych do 159 kombi, tylko ze wersja Ti. Może ktoś coś wie. Proszę o info na Pw.
 
Dzięki Kamilos95, akurat cenę nowych znam. Czasem ktoś tuninguje Ti i zakłada inne resory a stare gdzieś leżą. Szukam dalej, jak nie to ORI.

- - - Updated - - -

Po zdjęciu koła na sprężynie jest numer ATI 1714 23/16. Może mi ktoś przybliżyć jakiej firmy jest ta sprężyna.
 
ja mam tylną sprzezyne peknieta i muszę kupić nowe.(lecz tylko tył) ze względu na drogi w mojej okolicy chciałbym kupić najlepiej ori . jak/gdzie mogę znaleźć sprężyny które potrzebuje do mojego konkretnego modelu ? oraz czy po wymianie trzeba ustawiać "zbieżność "? czekam na odpowiedź.
 
Czy osłony gumowe amortyzatora przedniego w TI są takie same jak w zwykłej wersji? Szukam wszędzie po nr z ePera 50515169 i nigdzie nie ma. Ktoś zakładał ze zwykłej wersji i pasuje?
 
Wstawione jamexy - 30mm jak narazie jestem zadowolony
IMG_20200524_094636.jpg
 
Amortyzatory
Powrót
Góra