• Jeśli chcesz dodać swojej Alfie charakteru i jednocześnie zaznaczyć przynależność do naszej społeczności – to dobry moment, żeby je zamówić.

    Ramki Alfaholicy

    Szczegóły, zdjęcia oraz informacje o zamówieniu znajdziesz tutaj.

    Nie czekaj, bo jak zwykle schodzą szybko.

[159] Klka pytań do 159 TI 2.4

cinor

Nowy
Rejestracja
Maj 12, 2014
Postów
10
Lokalizacja
Poznań/Murowana Goślina/Skoki
Auto
Impreza GG| W planach: 159 2,4 JTDM Q4
Witam,
Przymierzam się do zakupu 159 z Q4, w wersji TI z silnikiem 2.4 JTDM.......w sedanie :)

Stąd pytanie do posiadaczy:
Ktoś ważył swojego sedana w TI? Ewentualnie bez Q4, bądź z większym 3.2 na pokładzie.
Boję się przesiadki na wolniejsze auto, a z tego, co tu wyczytałem, 159 poważnie boryka się z nadwagą...

Idąc dalej:
Jaka jest żywotność tej fury? Jestem generalnie bardzo pozytywnie zaskoczony opiniami użytkowników tego modelu, wcześniej sam myślałem, że gdy Alfa gdzieś jedzie, to jedzie do warsztatu, a tu bardzo miłe zdziwienie. Planuję kupić egzemplarz, który ma przekulane 150-230 kkm. Ktoś ma bardziej leciwy? Co trzeba było robić/wymienić/naprawić? Jak wygląda sprawa zużycia wnętrza i silników z tymi przebiegami?

Fajnie byłoby mieć także, przetestowane inne dane techniczne. Przyspieszenie do setki, elastyczność, prędkość maksymalna, dane dot. spalania już trochę przyswoiłem, ale miło będzie przeczytać coś dodatkowego.

Tego typu odpowiedzi było już wiele, ale tak przy okazji... na co patrzeć przy zakupie? Napęd wiem jak posprawdzać, a reszta?

Pozdrawiam,
Maciej :)
 
Napisz skąd jesteś. Może ktoś z okolicy będzie miał czas się z Tobą spotkać to Ci naopowiada wszelkich rzeczy.
 
Masy w przybliżeniu sedana po lifcie to:
-2.0 1490 kg
-1.9 1530 kg
-2.4 1630 kg
-2.4 Q4 1730 kg

Plus oczywiście dodatkowe wyposażenia. Przedliftowy sedan 1.9 warzył ok 1600 kg, ale 1490 kg 2.0 to na chwile obecna najniższa waga wśród aut segmentu D ( oprócz najnowszej Mazdy 6 ) BMW 3 2.0d wazy 1495, reszta powyżej 1500 kg. 2.4 Q4 waży sporo, ale z napędem na dwie ośki z silnikiem diesla który w serii ma 200 i więcej koni nie ma lekkich samochodów.

Elastyczność w 2.4 to już kwestia chyba indywidualnych oczekiwań, 400 Nm to oczywiście nie 500-540 jak w niemieckiej konkurencji, ale zawsze można wspomóc się wiruskiem, osiągalne jest 500+ Nm. Oczywiście z 3 litrowych silników wyciśnie się więcej, przejechałem się raz Q7 3.0 tdi z pakietem ABT, miała 310 KM i 600 Nm, ale utrzymanie takich silników jest nieporównywalnie większe jak 2.4 ( np 3.0 TDI wymiana rozrządu-zespół 3 łańcuchów ok 7-8 tyś, wymiana wtryskiwaczy-nie regenowalne- ok 10 tys, w 3.0 cdi czujnik ciśnienia doładowania zintegrowany jest jako jedna część z całym korpusem turbiny i wymienia się go w całości za ok 5 tys.)
 
Mój sedan przedliftowy z kierowcą waży trochę ponad 1700kg... więc puste auto (bez człowieka) waży właśnie około 1630kg (nie pamietam ile paliwa wtedy było, ale raczej niewiele). Poliftowa powinna być około 50kg lżejsza wg wszelkich informacji z Internetu (dane mowiące, że poliftowa jest lżejsza o 40-60kg).

Na carfolio jest sedan 2x4 2.4 MY 2005 i tam jest podane wlaśnie te 1630kg. Niestety nie znalazłem nigdzie konkretnej informacji ile waży wersja po lifcie.
 
Ostatnia edycja:
Moja poliftowa SW 1770 kg wg dowodu.
Zalety poszukiwanego auta wg mnie (malejąco):
1/ Prowadzenie
2/ Design
3/ Fotele
4/ Nietuzinkowość auta
5/ Osiągi
 
Moja poliftowa SW 1770 kg wg dowodu.
Zalety poszukiwanego auta wg mnie (malejąco):
1/ Prowadzenie
2/ Design
3/ Fotele
4/ Nietuzinkowość auta
5/ Osiągi

Przez wzgląd na 4/ nie chcę niemieckiej myśli technicznej...
1/ do czego masz porównanie, jeśli można wiedzieć? Żadnej złośliwości, czysta ciekawość :)
3/ Tego brakuje w Subaru, świetnie trzymają, ale po 3 godzinach musisz się wyprostować
2/ Chyba najładniejszy w klasie.
5/ To w wersji Q4 trochę mnie jednak martwi :)

-2.4 Q4 1730 kg

Elastyczność w 2.4 to już kwestia chyba indywidualnych oczekiwań...

Moje wymagania są proste:
nie ma być wolniej, niż jest teraz.
Przyjmując nadal optymistyczne 1730 kg, wychodzi, że na koń mechaniczny będzie przypadać 8,24 kilograma.
W tej chwili dysponuję stosunkiem około 7,7 kilograma/koń mechaniczny, ale myślę, że moment obrotowy to w jakiś sposób zrekompensuje. Co do wirusów, nie miałem nigdy przekonania, no ale z tego co widzę, przy okazji wyrzucania klap i EGRa można pokusić się o podniesienie mocy, jednak tym będę martwił dopiero po zakupie.
Szukam zacięcie wersji TI, która na bank będzie cięższa, ale myślę, że wszystko zweryfikuje jazda próbna. W Poznaniu niestety nikt nie wystawia nawet kombi z Q4 i 2.4 JTDM, także będe szukał dalej.

Co do utrzymania dużych dieseli, np. 3.0 TDI to już się orientowałem, jest zdecydowanie gorzej, niż u mnie :)
Na dodatek Audi w sedanie jest brzydkie jak noc, okrutnie drogie w zakupie, serwisie i ubezpieczeniu, a wcale nie tak mało awaryjne. Kombi w ogóle poza moim cenowym zasięgiem, oglądałem kilka "okazji" i nie wiedziałem, czy się śmiać czy od razu popłakać...

Dzięki za pomoc w tej kwestii!

Teraz kolejna sprawa:
Jak to wygląda z Waszymi przebiegami? Najbardziej ciekawy jestem opinii tych największych :) Z tego co widzę, mój wymarzony egzemplarz będzie miał przekulane te 200kkm, a moje roczne kilometry oscylują w okolicach 40-55kkm. Bardzo nie chcialbym auta na rok, stąd obawy o trwałość 159ki...

P.S. Nie ma ktoś w Wielkopolsce 2.4 i chciałby może się 'złapać'? :)
 
Ostatnia edycja:
Masz 265 konne Subaru?
Nie ma porównania jeśli chodzi o moc- Subaru jest wyraźnie szybsze i gniecie 2.4 pod każdym względem. Tyle tylko, że u nas power jest dostępny już poniżej 2000obr, a w STi przy 2000 jeszcze nie dzieje sie tak duzo. Przejechalem sie takim Subaru i po wejsciu do mojego auta bylo mi po prostu smutno z powodu mulowatosci Alfy... a przeciez wolna nie jest.

Moja ma 181k km... silnik igla- bez klap, bez EGR ale jeszcze z DPFem. Wystarczy poczytac forum- zrobic co trzeba i regularnie wymieniac plyny ustrojowe. Mysle, ze predzej kupie uzywana Giulie niz rozsypie mi sie moja 159tka :)
 
159 w utrzymaniu wychodzi taniej od VW czy audi.
- Jak leja wtryski to koncowka wtrysku kosztuje 180 PLN a caly wtrysk 900 PLN. Rzadko sie zdaza koniecznosc wymiany calego wtrysku.
- Wymiana rozrzadu w 2,4 JTD to okolo 800 PLN (komplet z pompa wody i z robocizna).
- Wahacze gorne kosztuja okolo 250 PLN i na polskich drogach potrafia wytrzymac 80 tys km. Pod warunkiem ze na codzien nie pociskasz tylko po dziurach lub klepowiskach.
- Q4 daje sporo w zimowych warunkach. Niestety na codzien pozbawia samochod wigoru. Jak Q4 to koniecznie wirus (max 250 koni i 500 Nm), zeby to dobrze jechalo.

Silnik 3.2 ma swoje minusy:
- koszmarnie drogi rozrzad
- wysokie spalanie, w miescie spokojnie spali 20L/100km
- 3.2 w Q4 dupy nie urywa. Naprawde czuc ze samochod jest ciezki.
- fani LPG beda rozczarowani :)

Wielkim plusem silnika 3.2 jest jego brzmienie. To jest muzyka dla uszu.

Trzeba pamietac ze 159 to nie kompakt a limuzyna o sportowej stylistyce. Nie oczekuj ze ten samochod bedzie zap... jak typowo sportowa bryka. Masa niestety robi swoje.
 
Ostatnia edycja:
Masz 265 konne Subaru?
Nie ma porównania jeśli chodzi o moc- Subaru jest wyraźnie szybsze i gniecie 2.4 pod każdym względem. Tyle tylko, że u nas power jest dostępny już poniżej 2000obr, a w STi przy 2000 jeszcze nie dzieje sie tak duzo. Przejechalem sie takim Subaru i po wejsciu do mojego auta bylo mi po prostu smutno z powodu mulowatosci Alfy... a przeciez wolna nie jest.

Moja ma 181k km... silnik igla- bez klap, bez EGR ale jeszcze z DPFem. Wystarczy poczytac forum- zrobic co trzeba i regularnie wymieniac plyny ustrojowe. Mysle, ze predzej kupie uzywana Giulie niz rozsypie mi sie moja 159tka :)

Mam wolnossące 2.0, dość dobrze zrobione, na fajnym filtrze, wydechu, trochę pogrzebanej elektryce, z seryjnych 160 koni jest około 180 :) Setke wg GPSu przy dobrym starcie robi w 6.9 sec, ale nie tylko o setkę mi chodzi, bo etap 'spod każdych świateł pierwszy', mimo nieleciwego wieku :) mam już za sobą.
U mnie się dzieje od 4000 do równych 7467. Zmienne fazy rozrządu dopiero w okolicach końcówki obrotów są dość uciążliwe, jeśli chodzi o trasy. Właściwości jezdne Subaru są jednak nie do opisania - stąd chęć, a właściwie przymus, zakupu auta posiadającego stały, w miarę chociaż symetryczny, napęd na obie osie, koniecznie z torsenem a nie haldexem, który jest tfuu.
Nigdy nie pozbyłbym się imprezy gdyby nie to, że 15/100 przy w miarę dynamicznej jeździe, to jak na 180 koni trochę dużo. WRX z Turbo pali tyle samo, ale kupić w dobrym stanie tamto auto to dopiero wyzwanie. Pozatym, generalnie ma już być spokojniej, oszczędniej i wygodniej.

Chciałem sprawdzić na drodze, co i jak wygląda w konfrontacji z 2.4 jtdm, więc jeśli ktoś z moich okolic jest chętny, będzie wdzięczny.

Co do płynów, to jest mój konik w samochodach, które użytkuje, więc lipy nie będzie. Najbardziej boje się natomiast DPF'a. W Citroenie C5, którym zdarza mi się jeździć, najbardziej jeśli chodzi o silnik podoba mi się to, że nie dymi, jak większośc VAGów i innych wysokoprężnych wynalazków. Jadąc za nim nie masz pojęcia, że to HDI i tutaj chciałbym, żeby było podobnie. Jednak błą DPF'a wyskakuje już przy 140kkm, a auto pod względem tego filtra, jest jak najbardziej poprawnie traktowane.

Z takim przebiegiem jak Twoja, będę właśnie szukał fury. Masz ją od nowości?

Trzeba pamietac ze 159 to nie kompakt a limuzyna o sportowej stylistyce. Nie oczekuj ze ten samochod bedzie zap... jak typowo sportowa bryka. Masa niestety robi swoje.
Jestem tego w pełni świadomy. Ale mimo, że to limuzyna o sportowej stylistyce, nie wyklucza dynamicznej i bezpiecznej szybkiej jazdy. Po prostu nie chcę się 'cofać w rozwoju' jeśli chodzi o osiągi auta. Styl 159, mimo że w 100% odmienny od tego, czym teraz jeżdże, w 99% mi pasuje :)
 
Ostatnia edycja:
Przez wzgląd na 4/ nie chcę niemieckiej myśli technicznej...
1/ do czego masz porównanie, jeśli można wiedzieć? Żadnej złośliwości, czysta ciekawość :)
3/ Tego brakuje w Subaru, świetnie trzymają, ale po 3 godzinach musisz się wyprostować
2/ Chyba najładniejszy w klasie.
5/ To w wersji Q4 trochę mnie jednak martwi :)

1/ np. BMW330 xd E46, Ford Mondeo 1.8
3/ tu mozesz posiedziec dluzej :)
2/ true
5/ nie mam porownania do innej zachipowanej 159 o podobnej mocy FWD ale tragedii nie ma :) aczkolwiek do Subaru w przedziale 0-100 km/h szans nie ma, powyżej roznica może być juz mniejsza.
 
Niestety jestem z Dolnego Śląska... ale jakbyś był przejazdem to zapraszam.
Swoją Aflę mam od czerwca 2012 roku, kupiona z przebiegiem około 150k km.

Jeśli masz wolnossące 2.0 to różnica rzeczywiście nie będzie aż tak ogromna.

DPFa się nie bój- jak działa to jest ok, a jak trzeba będzie wywalić to możesz wrzucić w jego miejsce katalizator i nie będzie aż tak dymić i śmierdzieć. Wydatek może i spory, ale jednorazowy, a i usługi tego typu cały czas stopniowo tanieją.

Nie wiem jaki jest Twój budżet, ale może złotym środkiem będzie zawirusowany 2.0JTDm? Prawie 150kg mniej, a po wirusie możesz mieć pewnie conajmniej tyle co 2.4 w serii.
Do tego dochodzi lepsze prowadzenie- ja bardzo czuje w zakrętach szybkich, że przód trochę ucieka- całe szczęście, że zawias jest rewelacyjny i bardzo rekompensuje masę.

No i spalanie mniejsze jak w 2.4 :)
 
Niestety jestem z Dolnego Śląska... ale jakbyś był przejazdem to zapraszam.
Swoją Aflę mam od czerwca 2012 roku, kupiona z przebiegiem około 150k km.

Jeśli masz wolnossące 2.0 to różnica rzeczywiście nie będzie aż tak ogromna.

DPFa się nie bój- jak działa to jest ok, a jak trzeba będzie wywalić to możesz wrzucić w jego miejsce katalizator i nie będzie aż tak dymić i śmierdzieć. Wydatek może i spory, ale jednorazowy, a i usługi tego typu cały czas stopniowo tanieją.

Nie wiem jaki jest Twój budżet, ale może złotym środkiem będzie zawirusowany 2.0JTDm? Prawie 150kg mniej, a po wirusie możesz mieć pewnie conajmniej tyle co 2.4 w serii.
Do tego dochodzi lepsze prowadzenie- ja bardzo czuje w zakrętach szybkich, że przód trochę ucieka- całe szczęście, że zawias jest rewelacyjny i bardzo rekompensuje masę.

No i spalanie mniejsze jak w 2.4 :)

A były 2.0 z Q4? :)


0-100 w ponad 10 sekund nie zgadza się nawet dla wersji kombi z automatem i w LPG...
Stąd śmiem wątpić we wiarygodnośc porównania :)
Prędkość maksymalna też się nie zgadza, dlatego nawet nie szukam po sieci tego typu danych, tylko pytam Was :)
 
2.0 mają tylko napęd na przód niestety.
 
Masy w przybliżeniu sedana po lifcie to:
-2.0 1490 kg
-1.9 1530 kg
-2.4 1630 kg
-2.4 Q4 1730 kg

Plus oczywiście dodatkowe wyposażenia. Przedliftowy sedan 1.9 warzył ok 1600 kg, ale 1490 kg 2.0 to na chwile obecna najniższa waga wśród aut segmentu D ( oprócz najnowszej Mazdy 6 ) BMW 3 2.0d wazy 1495, reszta powyżej 1500 kg. 2.4 Q4 waży sporo, ale z napędem na dwie ośki z silnikiem diesla który w serii ma 200 i więcej koni nie ma lekkich samochodów.

Elastyczność w 2.4 to już kwestia chyba indywidualnych oczekiwań, 400 Nm to oczywiście nie 500-540 jak w niemieckiej konkurencji, ale zawsze można wspomóc się wiruskiem, osiągalne jest 500+ Nm. Oczywiście z 3 litrowych silników wyciśnie się więcej, przejechałem się raz Q7 3.0 tdi z pakietem ABT, miała 310 KM i 600 Nm, ale utrzymanie takich silników jest nieporównywalnie większe jak 2.4 ( np 3.0 TDI wymiana rozrządu-zespół 3 łańcuchów ok 7-8 tyś, wymiana wtryskiwaczy-nie regenowalne- ok 10 tys, w 3.0 cdi czujnik ciśnienia doładowania zintegrowany jest jako jedna część z całym korpusem turbiny i wymienia się go w całości za ok 5 tys.)
dziwne bo ja mam przedlifta SW 1.9 16V i w dowodzie mam 1630 kg
 
Ostatnia edycja:
Amortyzatory
Powrót
Góra