Jak sprawdzić MAF miernikiem?

venioo

Nowy
Rejestracja
Paź 10, 2010
Postów
115
Lokalizacja
Międzychód wlkp
Auto
była AR 156 1.6TS
Czy wie ktoś jak sprawdzić wyciągnięty z auta przepływomierz? Sprawdziłem omomierzem oporność termistora i jest prawidłowa. Rejestruje tez zmiany temperatury (dmuchalem delikatnie i opornosc sie zmieniala - malała, czyli prawidłowo)
Czy da się resztę przepływki sprawdzić jakoś domowymi sposobami?
Wkładka bosch F 00C 262 030
 
Potrzebne są dwa zasilacze-12 i 5 woltowy,rozpiska pinów-na który co podpiąć,multimetr, DTR tego boscha.Mierzyłem kilka-conieco można wywnioskować.
Fiatecuscan mierzy przepływkę.
 
FES znam, AlfaDiag tez, tylko problem w tym ze chwilowo nie mam netbooka (problem z matrycą) a że mam jedną przepływkę na biurku już, to chciałem zmierzyć co nieco. Trochę poczytałem, wiem już co i jak, tylko nie mogę znaleźć jakiejkolwiek dokumentacji do tego Boscha. Znalazłem do innego, ale nie wiem na ile jest tak samo.
 
Fiatecuscan mierzy przepływkę.

Jak to zrobić ? Chodzi mi w jaki sposób interpretować wyniki, jakie testy wykonać i w jaki sposób. Próbowałem kiedyś coś z tym działać ale moja kumacja w tej materii jest niewielka :-/ przejechałem kawałek wymalowałem piękne wykresy i ???...
 
Potrzebne są dwa zasilacze-12 i 5 woltowy,rozpiska pinów-na który co podpiąć,multimetr, DTR tego boscha.Mierzyłem kilka-conieco można wywnioskować.
Fiatecuscan mierzy przepływkę.

Dobrze tylko do czego odniesiesz swoje wyniki? Żeby zrobić to w miarę dobrze to się w jedną tubę/rurę wsadza dwie przepływki (wzorcową i badaną) zasila je strumieniem powietrza z jednego zródła i mierzy napięcie różnicowe pomiędzy nimi widać wtedy ładnie odchyłki. Ewentualnie trzeba mieć z auta takiego jak nasze zlogowane na sprawnym MAFie wskazania masy powietrza względem RPM silnika i możemy o czymś rozmawiać. Pomiar napięcia nasycenia przepływomierza przy max. RPM silnika jest bardzo mało miarodajny, nie mówi nam nic o trzymaniu charakterystyki przez przepływomierz, można jedynie wywnioskować czy w miarę MAF działa i nie zaniża max. wskazania masy powietrza ssanej przez silnik.
 
Wzorcowe napięcia dla podanych mas powietrza gdzieś tu widziałem ostatnio. Poza tym, nie da się sprawdzić np. w danej temp. 20*C opór pomiędzy 1 i 3 pinem powinien być 2,5kOhm a pomiędzy 2-4 6kOhm? W samochodzie mam drugą przepływkę wsadzoną, nową, ale komp podpięty pokazuje, że też uwalona i świeci marchewa. Dlatego chciałbym jakoś inaczej je sprawdzić.
 
Wzorcowe napięcia dla podanych mas powietrza gdzieś tu widziałem ostatnio.

Dobrze o notę katalogową nie problem tylko jak określisz jaką masę powietrza puszczasz przez MAF ? Bez tej wiadomości nic nie wiesz o jego działaniu.
 
Jak w tym starym dowcipie "jeden gul, dwa gule" tylko tu bede okreslał "jeden dmuch, dwa dmuchy" ;) A tak na serio, to o tym nie pomyslalem. A przy podanej temperaturze bez przepływu nie mozna sprawdzic opornosci, zeby sie przekonac czy wszystko OK? To w fabryce tez kazdy co zejdzie z tasmy to wpinaja w przepływ powietrza zeby sprawdzic? Nie chce mi sie wierzyc, jakies warunki testowe "na sucho" musza byc.
 
No więc tak na szybko co kolega SG0240 mi napisał (dzięki wielkie):
MAF-a można sprawdzić z grubsza miernikiem w ten sposób, że na wolnych obrotach między stykiem nr 5 a masą ma być 1,4V, a przy 3000 obr/min - 2,0V.
No i oczywiście sprawdzamy napięcie zasilania - między stykiem nr 2 i masą ma być 12 V.
Reszta to już tylko komp.
 
No więc tak na szybko co kolega SG0240 mi napisał (dzięki wielkie):





Zaraz będzie przez takie opisy lawina niby uszkodzonych MAF na forum ;] Dla jakiego silnika, przy jakiej temp. pracy silnika to ważne dane. Do tego przestawiony rozrząd i już waszą metodą nawet jak MAF dobry to wyjdzie że zły ;]
 
A to od temp. pracy silnika zależy napięcie na poszczególnych stykach? A myślałem, że od temperatury wlatującego powietrza... (które pośrednio zależy od temp. silnika i ilości wlatującego powietrza) Pomiary zazwyczaj robi się w warunkach znormalizowanych, więc ok.20st.C i przepływka powinna dawać odczyty w zakresie 1-5V. Tak? A moja obojętnie w jakich warunkach daje 0,019V - więc chyba sam przyznasz, że coś jest z nią nie tak? AlfaDiag tez pokazuje brak napięcia na niej. Czy może rozrząd? Tylko nie wiem jak się ma rozrząd do przepływki na biurku. :P Jak masz notę katalogową od podanej wkładki to poproszę.
 
Dzięki wielkie! O to chodziło! Czyli jak na pin3 podam GND, na pin4 podam 5V to w temp. pokojowej powinienem uzyskać na pin5 coś ok.1-1,1V, jak dmuchne lekko to powinno być 1,24V, oporność termistora powinna być ok. 2,4kOhm. To już mi bardzo dużo dało! Jeszcze raz dziekuję! Szukałem pod MAF, Luftmassenmesser, ale nie mogłem znaleźć tego dokumentu.

PS. Wiem, że nie jest to mocno miarodajny pomiar, ale chodzi o sprawdzenie, czy w ogóle przepływka nie jest martwa totalnie.
 
PS. Wiem, że nie jest to mocno miarodajny pomiar, ale chodzi o sprawdzenie, czy w ogóle przepływka nie jest martwa totalnie.
A nie wystarczy do tego pomiar przy maks. obrotach? FES + silnik nagrzany na ponad 90C + gazu do odcięcia i pomiar powinien wynosić ok. 4.45V :P A jak na FESie daje stałe napięcie to całkiem z nią lipa :P
 
A nie wystarczy do tego pomiar przy maks. obrotach? FES + silnik nagrzany na ponad 90C + gazu do odcięcia i pomiar powinien wynosić ok. 4.45V :P A jak na FESie daje stałe napięcie to całkiem z nią lipa :P

No niekoniecznie, mogę mieć gdzieś przewody połamane i nie dochodzi 5V,12V lub masa... Taką ewentualność biorę też pod uwagę, dlatego samą przepływkę na biurku chce sprawdzić :)
 
Vienio masz jakiś odkurzacz Zelmera w domu? Przeważnie maksymalny przepływ mają ok 40l/min więc nasycisz MAF bez problemu, a robiąc bypass możesz sobie zdjąć charakterystykę napięciową i mniej więcej kształt porównać z PDF będzie widać czy MAF nie ma zafalowań, a ile w danym momencie masz kg/h to już nie musisz wiedzieć.
 
Amortyzatory
Powrót
Góra