Błąd czujnika obecności pasażera

yoozef

Nowy
Rejestracja
Kwi 10, 2009
Postów
1,094
Lokalizacja
Warszawa / Płock
Auto
była: Alfa Romeo 166 v6 3.0 Super '98
Jaki rezystor zamiast czujnika poduszki pod fotelem pasażera?

Witam,

od dłuższego czasu borykam się z problemem kontrolki poduszek w mojej 166. Po resecie działają przez góra tydzień, potem zapala się kontrolka na stałe aż do następnego resetu.
Komputer mówi, że to czujnik pod fotelem pasażera. Jest tam podobno mata, która ma jakąśtam rezystancję i jak pasażer siada to ta rezystancja się zmienia, a sterownik poduszek "wie", kiedy uaktywnić poduszkę pasażera.
Wymiana tej maty kosztuje kilkaset złotych, ale słyszałem, że da się zastąpić ją opornikiem, żeby na stałe poduszka pasażera była aktywna. Minus jest taki, że w przypadku zderzenia poduszka pasażera wystrzeli nawet jeśli pasażera nie ma na fotelu. Wydaje mi się warte zachodu gdyby zamiast wydawać te kilkaset pln na nową matę udało się zastąpić ją opornikiem za 20gr. W związku z tym pytanie - czy ktoś z forumowiczów dokonywał takiej przeróbki i wie, jaki opornik podłączyć i gdzie?

--
Pozdrawiam,
Yoozef
 
taniej i prosciej bedzie najpierw sprobowac wyciac kostke pod siedzeniem i zlutowac przewody na stale. te kostki to standordowa dolegliwosc
 
Komputer mówi, że to czujnik pod fotelem pasażera. Jest tam podobno mata, która ma jakąśtam rezystancję i jak pasażer siada to ta rezystancja się zmienia, a sterownik poduszek "wie", kiedy uaktywnić poduszkę pasażera.Wymiana tej maty kosztuje kilkaset złotych, ale słyszałem, że da się zastąpić ją opornikiem, żeby na stałe poduszka pasażera była aktywna.

pod fotelem nie ma żadnego czujnika, wewnątrz słupków bocznych zainstalowane są dwa czujniki satelitarne, w których znajduje się akcelerometr. Czujnik satelitarny uderzenie bocznego składa się z obudowy z czujnikiem przyspieszenia. W części tylnej obudowy znajduje się kołek do właściwego pozycjonowania. W obudowie znajduje się również miejsce podłączenia do instalacji elektrycznej. W przypadku, kiedy przyspieszenie zmierzone przez czujnik przekracza określony próg, informacja ta porównywana jest z wynikami otrzymanymi z czujnika bezpieczeństwa (safing sensor), znajdującego się w elektronicznej centralce sterowania systemem Air Bag. Jeśli wartości są zgodne, centralka wydaje polecenie uruchomienia bocznych Air Bag /Moduł Side Bag/ od strony, od której nastąpiło uderzenie.Podłączenie modułu do instalacji elektrycznej realizowane jest za pomocą przewodów w żółtej osłonie, umieszczonych razem z przewodem podłączenia do masy siedzenia w kanaliku osłoniętym tkaniną, zamocowanym do struktury siedzenia. Dwa przewody są zakończone złączem elektryczny. Złącza do podłączenia modułu, czujnik podłączonego pasa bezpieczeństwa (tylko od strony kierowcy) i ewentualnie termoforu, są zamocowane do wyjmowalnego wspornika na spodzie siedzenia. Z fotela wypina się złącze elektryczne Side Bag i pod dwa piny podaje się odpowiedni opornik /rezystancję/ 1,5-2,2 ohma, który symuluje moduł poduszki powietrznej. W przypadku uderzenia bocznego poduszka boczna Air Bag nie zadziała, centralka Air Bag przeprowadzajac test przy uruchomieniu silnika nie wykryła problemu z Modułem Side Bag dzieki wlutowanemu opornikowi.
 
Ostatnia edycja:
Agentzo, chyba się nie zrozumieliśmy, nie chodzi mi o wstawienie opornika zamiast poduszki - uważam taką akcję za, powiedzmy delikatnie, niezbyt mądrą. Poduchy mam na miejscu i nie chcę ich wyłączać - wręcz przeciwnie. Chodzi o symulowanie obecności pasażera. Normalnie gdy pasażer siada na fotelu, "uzbrajana" jest jego poduszka (jeśli dobrze pamiętam na konsoli pod zegarami mruga taka żółta kontrolka).
Sprawdziłem na EPERze - faktycznie, jest tam jakiś "czujnik" w formie maty - nr 7.
U mnie coś ta mata szwankuje (tak mówił mechanik po podłączeniu do kompa) i podobno da się wstawić na stałe rezystor, żeby poduszka pasażera działała zawsze, nie korzystając z tego sensora obecności.

--
Yoozef
 
Chyba nie doczytałeś o co chodzi autorowi postu. Jemu problem stwarza czujnik obecności pasażera. I nie jest bzdurą że go nie ma bo ja mam. Jak nikt nie siedzi obok to centralka nie odpali poduszki pasażera. Co ma do tego boczny airbag. Lepiej żeby wywaliło poduchę więcej niż jeżdzić w kółko na kasowanie błędu. Zmierz oporność tego obwodu jak ktoś siedzi, wlutuj podobny opornik w kostkę i jak po zapłonie zamruga kontrolka żółta (taki ludzik w pasach) powinno być ok. Chociaż ingerencja w poduchy to zawsze jakieś ryzyko.

Pisaliśmy równocześnie, właśnie o to lata.
 
taniej i prosciej bedzie najpierw sprobowac wyciac kostke pod siedzeniem i zlutowac przewody na stale. te kostki to standordowa dolegliwosc

A jak zlutuję na stałe to będzie działać? Nie trzeba tam jakiejś określonej oporności ustawić żeby poduchy zadziałały w razie czego? Acha, no i gdzie tę kostkę znajdę?

--
Yoozef
 
Nie można przeprowadzać żadnych interwencji na siedzeniach wyposażonych w Air Bag, chyba że chodzi wyłącznie o wymontowanie/zamontowanie go w samochodzie. Zabrania się absolutnie demontowania siedzeń wyposażonych w Air Bag, chyba że robi to personel techniczny kompetentny i upoważniony. Jakakolwiek próba ponownego adaptowania lub instalowania może spowodować poważne lub śmiertelne obrażenia pasażerów samochodu, zarówno podczas normalnej eksploatacji, jak i w razie wypadku.

czyli tak :

1. nie można - Nie można przeprowadzać żadnych interwencji na siedzeniach wyposażonych w Air Bag
2. można - chyba że chodzi wyłącznie o wymontowanie/zamontowanie go w samochodzie
3. nie można - Zabrania się absolutnie demontowania siedzeń wyposażonych w Air Bag
4. można - chyba że robi to personel techniczny kompetentny i upoważniony ( albo każdy inny kto się na tym zna :-) )
5.nie można - Jakakolwiek próba ponownego adaptowania lub instalowania może spowodować poważne lub śmiertelne obrażenia pasażerów samochodu, zarówno podczas normalnej eksploatacji, jak i w razie wypadku

i weź teraz sobie wybierz :P
 
czyli tak :

1. nie można - Nie można przeprowadzać żadnych interwencji na siedzeniach wyposażonych w Air Bag
2. można - chyba że chodzi wyłącznie o wymontowanie/zamontowanie go w samochodzie
3. nie można - Zabrania się absolutnie demontowania siedzeń wyposażonych w Air Bag
4. można - chyba że robi to personel techniczny kompetentny i upoważniony ( albo każdy inny kto się na tym zna :-) )
5.nie można - Jakakolwiek próba ponownego adaptowania lub instalowania może spowodować poważne lub śmiertelne obrażenia pasażerów samochodu, zarówno podczas normalnej eksploatacji, jak i w razie wypadku

i weź teraz sobie wybierz :P
Dobre co mozna a co nie mozna ;) na codzien wymontowuje ,wmontowuje siedzenia z Air bag. Ostanio montowalem kurtyne Air bag przy S8 oraz siedzenia rowniez z Ar bag. nie jest powiedziane ze trzeba sie na tym znac.trzeba robic ostroznie i najlepiej na wyciagnietym kluczyku ze stacyjki.Dodam ze znajomemu ostatnio wystrzelily wszystkie poduszki w samochodzie VW T5 bez przyczyny :) samochod stal na parkingu nie naruszony ;)
 
Witam,

od dłuższego czasu borykam się z problemem kontrolki poduszek w mojej 166. Po resecie działają przez góra tydzień, potem zapala się kontrolka na stałe aż do następnego resetu.
Komputer mówi, że to czujnik pod fotelem pasażera. Jest tam podobno mata, która ma jakąśtam rezystancję i jak pasażer siada to ta rezystancja się zmienia, a sterownik poduszek "wie", kiedy uaktywnić poduszkę pasażera.
Wymiana tej maty kosztuje kilkaset złotych, ale słyszałem, że da się zastąpić ją opornikiem, żeby na stałe poduszka pasażera była aktywna. Minus jest taki, że w przypadku zderzenia poduszka pasażera wystrzeli nawet jeśli pasażera nie ma na fotelu. Wydaje mi się warte zachodu gdyby zamiast wydawać te kilkaset pln na nową matę udało się zastąpić ją opornikiem za 20gr. W związku z tym pytanie - czy ktoś z forumowiczów dokonywał takiej przeróbki i wie, jaki opornik podłączyć i gdzie?

--
Pozdrawiam,
Yoozef

Witam, kolego masz rację (pozostali wypowiadający się w tym temacie na forum nie doczytali lub nie wiedzą) żę, w siedzeniu pasażera jest czujnik obecności załączający prawą przednią poduszkę (można na stałe wyłączyć kluczykiem).
Niestety nie wiem jaką wartością opornika można go zastąpić by system (myślał, że jest pasażer). Może to być trudne, na początek sprawdź dokładnie styki złącza pod siedzeniem od tego czujnika.
Pozdrawiam
 
na początek sprawdź dokładnie styki złącza pod siedzeniem od tego czujnika.

Orientujesz się może, w którym miejscu pod siedzeniem dokładnie jest ta kostka? Jest do niej jakiś w miarę dobry dostęp? Domyślam się, że nie powinno być więcej niż 2 pinów :), wtedy zmierzyłbym miernikiem rezystancję maty tak jak ktoś już wcześniej proponował i wstawiłbym coś odpowiedniego.
Jak coś mi się uda wymóżdżyć to oczywiście spiszę jakiś "manual" i wrzucę na forum.

--
Yoozef
 
A jak zlutuję na stałe to będzie działać? Nie trzeba tam jakiejś określonej oporności ustawić żeby poduchy zadziałały w razie czego? Acha, no i gdzie tę kostkę znajdę?

--
Yoozef

wsadz glowe pod siedzenie i wypatruj zóltego kabla, idz po nim kostka powinna byc w takim czarmnym pudeleczku pod fotelem, wlasnie na tym zoltym kablu.
 
Orientujesz się może, w którym miejscu pod siedzeniem dokładnie jest ta kostka? Jest do niej jakiś w miarę dobry dostęp? Domyślam się, że nie powinno być więcej niż 2 pinów :), wtedy zmierzyłbym miernikiem rezystancję maty tak jak ktoś już wcześniej proponował i wstawiłbym coś odpowiedniego.
Jak coś mi się uda wymóżdżyć to oczywiście spiszę jakiś "manual" i wrzucę na forum.

--
Yoozef
Witam,
złącze czujnika obecności pasażera w siedzeniu jest 2 przewodowe i przychodzą do niego przewody o kolorach - żółty, żółto/czerwony.
Pozdrawiam
 
Mam podobny problem - błąd maty pod fotelem pasażera.Byłem u elektronika i stwierdził, że trzeba wstawić jakiś symulator maty, koszt 200zł:/
 
No i można powiedzieć, że zająłem się tematem i mam pewne rezultaty :happy:. Pod fotelem pasażera w 166 jest niezły meksyk, mnóstwo przewodów od sterowania elektryką fotela, ogrzewania, no i przewody w żółtej osłonie - od poduszek.
U mnie było tak:
Wygodnie się do tego zabrać od przodu fotela, przesuwając go sporo do przodu i unosząc na maksa. Z przodu pod fotelem jest takie pudełeczko, a w nim kostka z 3 przewodami. Po zabawie Examiner powiedział, że to boczny airbag, no ale profilaktycznie jak już to miałem na wierzchu, to wyciąłem kostkę i zalutowałem na sztywno (podobno często są problemy ze stykami i lepiej tak zrobić).
Mniej więcej po środku fotela jest kostka z 2 przewodami w żółtej izolacji. Rozpiąłem kostkę i zmierzyłem rezystancję maty (przewody idące w górę do fotela). Gdy usiadłem na macie, wyszło coś koło 200kOhm, czyli sporo. Wstawiłem na próbę opornik między pozostałe 2 przewody z tej rozpiętej kostki. Examiner powiedział, że obwód poduszek jest otwarty. Zrobiłem test i zwarłem przewody na krótko. Examiner powiedział, że obwód zwarty (niesamowite! :)). Dotarło do mnie, że przecież moja mata może być uszkodzona i ma rezystancję z kosmosu zamiast właściwej...
Metodą prób i błędów dobrałem opornik 220 Ohm, przy którym komputer poduszek nie głupieje i nie wywala żadnych błędów. Zalutowałem, zaizolowałem i jeżdżę już tydzień.
Problem w tym, że nie wiem, czy ten opornik to wystarczająco mało, żeby poduszka pasażera w razie czego zadziałała. Zatem jeśli ktoś z was ma sprawną matę, przydałyby się wyniki pomiaru oporności przy siedzącym pasażerze.

Acha, jeszcze jedno: najlepiej bawić się na odłączonym akumulatorze i wyjętym kluczyku! Examiner podłączałem gdy wszystko było ogarnięte, podłączałem wtedy na chwilę akumulator, a potem przy grzebaniu znowu odłączałem.
 
Ostatnia edycja:
kolego ja mam to samo tylko, że w alfie 156 i z tego co wiem to lepiej do emulacji działania maty nadawała by się dioda tylko nie wiem czy dioda typu 1n4001 coś da... przetestuje i napisze, bo wydaje mi się, że opornik nie do końca załatwia sprawę.. ?
 
No i można powiedzieć, że zająłem się tematem i mam pewne rezultaty :happy:. Pod fotelem pasażera w 166 jest niezły meksyk, mnóstwo przewodów od sterowania elektryką fotela, ogrzewania, no i przewody w żółtej osłonie - od poduszek.
U mnie było tak:
Wygodnie się do tego zabrać od przodu fotela, przesuwając go sporo do przodu i unosząc na maksa. Z przodu pod fotelem jest takie pudełeczko, a w nim kostka z 3 przewodami. Po zabawie Examiner powiedział, że to boczny airbag, no ale profilaktycznie jak już to miałem na wierzchu, to wyciąłem kostkę i zalutowałem na sztywno (podobno często są problemy ze stykami i lepiej tak zrobić).
Mniej więcej po środku fotela jest kostka z 2 przewodami w żółtej izolacji. Rozpiąłem kostkę i zmierzyłem rezystancję maty (przewody idące w górę do fotela). Gdy usiadłem na macie, wyszło coś koło 200kOhm, czyli sporo. Wstawiłem na próbę opornik między pozostałe 2 przewody z tej rozpiętej kostki. Examiner powiedział, że obwód poduszek jest otwarty. Zrobiłem test i zwarłem przewody na krótko. Examiner powiedział, że obwód zwarty (niesamowite! :)). Dotarło do mnie, że przecież moja mata może być uszkodzona i ma rezystancję z kosmosu zamiast właściwej...
Metodą prób i błędów dobrałem opornik 220 Ohm, przy którym komputer poduszek nie głupieje i nie wywala żadnych błędów. Zalutowałem, zaizolowałem i jeżdżę już tydzień.
Problem w tym, że nie wiem, czy ten opornik to wystarczająco mało, żeby poduszka pasażera w razie czego zadziałała. Zatem jeśli ktoś z was ma sprawną matę, przydałyby się wyniki pomiaru oporności przy siedzącym pasażerze.

Acha, jeszcze jedno: najlepiej bawić się na odłączonym akumulatorze i wyjętym kluczyku! Examiner podłączałem gdy wszystko było ogarnięte, podłączałem wtedy na chwilę akumulator, a potem przy grzebaniu znowu odłączałem.

między które przwody tak dokładnie wstawic ten opornik trzrba wstawic bo też chce się pozbyc tego problemu?
 
Jako że mam sporo pytań na priva o te poduchy, opiszę nieco dokładniej jak to zrobiłem:

U mnie pod fotelem jest sporo przewodów - od sterowania elektryką, od podgrzewania fotela, itp... Ale przewody od poduszek łatwo namierzyć, bo zawsze są w żółtej izolacji.
I teraz tak - w fotelu jest poduszka boczna oraz ta interesująca nas mata pasażera, więc żółte wiązki będą 2.
Od poduszki bocznej jest wiązka 3-przewodowa, z potrójną kostką zamontowaną pod fotelem, z przodu. Tej można nie dotykać, ja profilaktycznie wywaliłem jednak tę kostkę i zalutowałem kabelki na sztywno (bo podobno kostki ogólnie lubią nie stykać i wtedy wyskakuje błąd) - ale to można olać, tak jak mówię ja to zrobiłem niejako przy okazji, jako że miałem już pod ręką lutownicę i chwilę czasu ;).
Natomiast wiązka od maty pasażera ma 2 przewody, wyłażą z podłogi i wchodzą w fotel od spodu. W połowie wiązki jest 2-przewodowa kostka, która jest przyczepiona do fotela od spodu, mniej więcej na środku. Można odczepić kostkę od fotela (niestety trzeba okazać nieco brutalności, jak popęka to trudno, i tak nie będzie w sumie potrzebna). Tę parę przewodów, która wchodzi w fotel, zostawiamy w spokoju - one idą do maty. Zajmujemy się parą, która wchodzi w podłogę. Ja odciąłem z tej pary wtyczkę, zdjąłem około 1cm izolacji z przewodów i wlutowałem opornik 220 Ohm. Zaizolowałem wszystko ładnie taśmą izolacyjną i po sprawie. Potem kompem zrobiłem reset błędu poduszek i działa do dziś.
Jedna ważna sprawa - to nie prawda że jak nie wyświetla błędu, to poduszki pasażera na 100% zadziałają. Owszem, zadziałają poduchy kierowcy, ale żeby zadziałały pasażera wartość opornika musi być taka jak maty, gdy ktoś na niej siedzi. Właśnie po to jest ta mata - żeby odpalać poduchy tylko gdy na miejscu jest pasażer. Ja te 220 Ohm dobrałem metodą prób i błędów i nie wiem, jaki stan maty to emuluje. Tak że trzeba by było zmierzyć sprawną matę i zamontować odpowiedni opornik - ja póki co nie mam takiej możliwości.
 
Wykopuje temat. Czy ktos zna poprawna wartosc oporu, jaki stawia mata gdy pasazer siedzi w fotelu?
 
Amortyzatory
Powrót
Góra