Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??

Jaki olej byś wybrał/wybrała?

  • Motul

    Głosów: 49 21.9%
  • Vavoline

    Głosów: 39 17.4%
  • Castrol

    Głosów: 7 3.1%
  • PENRITE

    Głosów: 12 5.4%
  • MILLERS OILS

    Głosów: 34 15.2%
  • Selenia

    Głosów: 14 6.3%
  • Yacco Lube

    Głosów: 1 0.4%
  • Texaco

    Głosów: 1 0.4%
  • Total

    Głosów: 3 1.3%
  • Mobil

    Głosów: 4 1.8%
  • RAVENOL

    Głosów: 14 6.3%
  • Shell

    Głosów: 16 7.1%
  • Fuchs

    Głosów: 4 1.8%
  • Midland

    Głosów: 0 0.0%
  • Eurol

    Głosów: 9 4.0%
  • Liqui Moly

    Głosów: 17 7.6%

  • Łącznie głosujących
    224
a ja jutro zalewam Alicję syntetykiem eni i-sint 5w40 /dawny Agip/ i mam nadzieje,że jej nie zaszkodzi:). z tego co wyczytałem, powinno wejść 4,5 litra. czy przy sprawdzaniu poziomu oleju w jtd 16v 150ps 2005 można polegać na wskazaniach wyświetlanych na ekraniku komputerka, czy jednak kontrolować stale na bagnecie? czy utrzymywać max poziom, tak jak w jednostkach benzynowych fiata/alfy z wariatorem, czy może być średni poziom?
 
Średni poziom, można ufać zegarom.
Producent oleju i jego gęstość idealna do JTD 16V, API-SM, szkoda że nie dedykowany do diesla bo może brakować kilku dodatków własnie do aut napędzanych ON.
Zmieniać jak najczęściej (10tys.km/rok) i będzie idealnie.
 
enmarlo możesz podac źródło tej swojej tajemnej wiedzy?

to żadna tajemna wiedza, wiedzę nabiera się w szkole, później jak się człowiek rozwija uczestniczy w kursach, szkoleniach, testach itp. i tam tej wiedzy nabiera.


Olej z MoS2 czyli z dwusiarczkiem molibdenu nabiera koloru tego oto dodatku, zmieszaj szary z brązowym i zobacz jaki kolor wyjdzie, z mos 2 jest ciemno szary nie brązowo szary,olej nie ma dodatków barwiących, tak samo jak odrdzewiacze z mosem itp. twoje myślenie prowadzi w złą stronę...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:
Coś w tym jest np barwią żeby trudniej było np podrobić,lub to efekt dodatków do olejów , Fuch titan race pros s 10w60 ma kolor czerwony .
 
poproszę olej o lepszych właściwościach do sportu, nie interesuje mnie cena tylko jakość, czy jest na rynku coś lepszego/ciekawszego?
przykłady:
http://www.hothatch.org/index.php?option=com_content&task=view&id=137&Itemid=51
http://zmienolej.pl/top-news/18-test-oleju-millers-oils-cfs-10w60-nt-w-wyczynowym-silniku-skoda

Porównania bez sensu. Marketingowy bełkot.
Możemy porównać Opla Insigne z dwukrotnie tańszym Fordem Focusem. Oczywiście Insignia jest lepsza,, ale czy to znaczy, że Opel Astra jest lepszy od Focusa, Golfa czy Giulietty?? Absolutnie NIE.

Motul Xcess to inna liga. Czemu nie porównali CFS z Motulami serii 300v (w podobnej cenie)? Albo Xcessa z XFS/XF LL?? Dlatego, że nie wyszedłby wtedy tak wspaniały bełkot reklamowy, na który złapie się ta mniej krytycznie myśląca część społeczeństwa.
Test powine wyglądać: CFS vs. 300V albo XFS/XFLL vs. Xcess (i może jeszcze jakiś Mobil, Shell czy Total dla porównania).

Sam test też skupił się jedynie na jednym wybranym aspekcie. Nie wzięto pod uwagę innych równie ważnych dla zwykłego kierowcy parametrów jak, odporność oleju na starzenie, smarowanie w niskich temeraturach, czyszczenie silnika itp itd....
 
Są robione takie porównania, nawet ostatnio rozmawiałem o bardzo ciekawych wynikach testu z jednej z uczelni wyższych w PL.
Zalano do nowej floty pojazdów kilka różnych olei. Takie same silniki, takie same auta, takie same warunki pracy.
Co 2 kkm były pobierane próbki olei z silników i poddawane analizie.
Wyobraźcie sobie, ze 2 oleje zmieniły swoje parametry już po 2 kkm, na szczęście tylko 2 z bodajże 10 testowanych.
Większość medialnych produktów nie dotrzymała parametrów do 10 kkm, tylko 3.
Na pytanie, gdzie mogę zobaczyć wyniki testów, ewentualnie jakiś link, roześmiał się w głos i odpowiedział, że podoba jemu się jego stanowisko na uczelni.
Potem zapytał, czy naprawdę wierze, ze globalne koncerny/korporacje pozwoliły by na to, żeby ktoś udowodnił, że ich produkty, na których zarabiają krocie, nie są takie, jak o nich mówią i piszą ??? Powodzenia.
Niestety nie mogę napisać jakie to produkty, ponieważ rozmówca na to nie pozwolił.
Każdy ma na to swoje zdanie, ja mam takie.
Powtórzę po raz kolejny, wiedza, którą zdobyłem na temat samochodów nie pochodzi z internetu/tabelek, czy innych pierdół. Tego co umiem i wiem uczyłem się dłużej, niż niektórzy tutaj piszący żyją, tak więc dziękuje i pozdrawiam.
Do niektórych spraw trzeba po prostu dorosnąć.
 
Są robione takie porównania, nawet ostatnio rozmawiałem o bardzo ciekawych wynikach testu z jednej z uczelni wyższych w PL.
Zalano do nowej floty pojazdów kilka różnych olei. Takie same silniki, takie same auta, takie same warunki pracy.
Co 2 kkm były pobierane próbki olei z silników i poddawane analizie.
Wyobraźcie sobie, ze 2 oleje zmieniły swoje parametry już po 2 kkm, na szczęście tylko 2 z bodajże 10 testowanych.
Większość medialnych produktów nie dotrzymała parametrów do 10 kkm, tylko 3.
Na pytanie, gdzie mogę zobaczyć wyniki testów, ewentualnie jakiś link, roześmiał się w głos i odpowiedział, że podoba jemu się jego stanowisko na uczelni.
Potem zapytał, czy naprawdę wierze, ze globalne koncerny/korporacje pozwoliły by na to, żeby ktoś udowodnił, że ich produkty, na których zarabiają krocie, nie są takie, jak o nich mówią i piszą ??? Powodzenia.
Niestety nie mogę napisać jakie to produkty, ponieważ rozmówca na to nie pozwolił.
Każdy ma na to swoje zdanie, ja mam takie.
Powtórzę po raz kolejny, wiedza, którą zdobyłem na temat samochodów nie pochodzi z internetu/tabelek, czy innych pierdół. Tego co umiem i wiem uczyłem się dłużej, niż niektórzy tutaj piszący żyją, tak więc dziękuje i pozdrawiam.
Do niektórych spraw trzeba po prostu dorosnąć.

Jak słynna czarna teczka Stana Tymińskiego "Mam coś takiego, że pospadacie z krzeseł, ale nie pokażę co".

Reklama porównawcza w UE jest dozwolona i jakaś firma na M czy V mogłaby zrobić taki test i opublikować go. Stać ich na to, więc czemu jeszcze nie udowodnili wyższości swoich drogich olejów?

Pablo: podpierasz sie tu autorytetem jakiejś uczelni, która to prowadzi badania laboratoryjne. Jednocześnie negujesz wartośc "tabelek" powstających na podstawie podobnych badań. Czy nie widzisz sprzeczoności w swojej wypowiedzi?

I po raz kolejny proszę o wklejenie obiecanych porównań - mam nadzieję, że komputer działa już prawidłowo.
 
Ostatnia edycja:
I po raz kolejny proszę o wklejenie obiecanych porównań - mam nadzieję, że komputer działa już prawidłowo.

Czytaj ze zrozumieniem.
Tabelki są super, jak olej jest nowy, gorzej jest z trzymaniem parametrów w trakcie eksploatacji.
Nic tu nie pisałem o markach olejów

Co do wykresów, jest słowo klucz: "jeśli znajdę czas".

Nie mam czasu.

Pozdrawiam.

- - - Updated - - -

Panowie po roku eksploatacji 2.4 jtd na millers 10w40 chciałbym zmienić na coś innego, silnik na tym oleju zrobił się głośniejszy niż na Mobilu 10w40, zastanawiam się nad:
http://olejefuchs.pl/titan-syn-mc-10w40-olej-silnikowy-promocja.html
Co myślicie o tym oleju? Cena dobra i producent również, jak myślicie?

Bardzo dobry olej, cena również.
 
Panowie po roku eksploatacji 2.4 jtd na millers 10w40 chciałbym zmienić na coś innego, silnik na tym oleju zrobił się głośniejszy niż na Mobilu 10w40, zastanawiam się nad:
http://olejefuchs.pl/titan-syn-mc-10w40-olej-silnikowy-promocja.html
Co myślicie o tym oleju? Cena dobra i producent również, jak myślicie?
Jesteś pewny, że to przez olej ?
Cytowany Fuchs to bardz odobry olej (i jest obecnie dość tani w promocji) - ja szukał bym jednak dedykowanego dla Diesla.
Swoją drogą 2.4 JTD lubi lepkość 5W40 (a tu już znajdziesz pełne syntetyki, co jeszcze lepsze).
 
Swoją drogą 2.4 JTD lubi lepkość
Szanowny "kolego". Czy mógłbys wyjaśnić dlaczego akurat 2,4 jtd "lubi" , jak to szanowny "kolega" napisał olej 5w40. Co masz na myśli piszac że 2,4 jtd lubi lepkośc 5w .
Tak się składa , że posiadam taki silnik i w instrukcji obsługi napisane mam 10W40. Będę dozgonnie wdzięczny jeżeli wyjaśnisz mi na jakiej podstawie tak twierdzisz.
I pytam z czystej ciekawości- te prywatne wojenki zostawmy sobie na pw. Poprostu jestem ciekaw.
 
szkoda że nie dedykowany do diesla bo może brakować kilku dodatków własnie do aut napędzanych ON.
Zmieniać jak najczęściej (10tys.km/rok) i będzie idealnie.

mam dojście do bezpośredniego importera i po rozmowie z dyrektorem sprzedaży polecono mi właśnie ten rodzaj eni. na opakowaniu jest wyraźny napis-"all fuels" a z tyłu przeznaczony do wszystkich silników benzynowych i turbo doładowanych diesli. od lat ze względu na bardzo atrakcyjną cenę i super jakość zaopatruję się w firmie, używam ich olei do motocykli.zawsze full syntetyk. zwrócono mi również uwagę, że oleje eni nie są konfekcjonowane w PL, wszystkie opakowania są oryginalne, ew.maja doklejona mała nalepkę w j.polskim. tak czy inaczej olej juz w silniku, wymian za rok, bo na pewno nie zrobię 10tkm. może w porywach 4-5.przy okazji wizyty w serwisie wymieniono mi kolejne 2 świece żarowe i problem świecącego alertu znikł. jestem zadowolony :)
 
Tak się składa , że posiadam taki silnik i w instrukcji obsługi napisane mam 10W40. Będę dozgonnie wdzięczny jeżeli wyjaśnisz mi na jakiej podstawie tak twierdzisz.

Jak posiadasz taką instrukcje obsługi to sobie doczytaj iż producent dopuszcza stosowanie olei 10w40 jak i 5w40 w silnikach JTD, ale to pewnie wiesz bo masz instrukcje....
 
kolega E220 jakiś nerwowy. spokojnie. skoro tylu na podstawie własnych doświadczeń stwierdziło że 5w40 jest lepszy do tego motoru, to coś w tym chyba jest. nie ma o co kopii kruszyć. możesz wlać 10w bo to twój silnik tylko na początku będzie trochę klepać
 
Ostatnia edycja:
... na opakowaniu jest wyraźny napis-"all fuels" a z tyłu przeznaczony do wszystkich silników benzynowych i turbo doładowanych diesli ...
Na opakowaniu każdego nowoczesnego oleju jest napisane tak samo - do wszystkiego :)

Co nie zmienia faktu, że Twój Eni to świetny olej - a już wymieniany poniżej 10 tys.km w ogóle.
 
Sam test też skupił się jedynie na jednym wybranym aspekcie. Nie wzięto pod uwagę innych równie ważnych dla zwykłego kierowcy parametrów jak, odporność oleju na starzenie, smarowanie w niskich temeraturach, czyszczenie silnika itp itd....

ja się nie pytam o olej dla zwykłego kierowcy, takie rzeczy jak odporność na starzenie mnie nie obchodzi, oleje racingowe wymienia sie już po 6/7 tyś. dobre smarowanie ma mieć głównie w wysokich temperaturach, czyszczenie silnika takie oleje maja jak najbardziej ok. jak nie to płukanka, zresztą silnik do upalania, wiadomo nie zdarzy uzbierać się w nim nagar bo i tak będzie rozkładany.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:
Jesteś pewny, że to przez olej ?
Cytowany Fuchs to bardz odobry olej (i jest obecnie dość tani w promocji) - ja szukał bym jednak dedykowanego dla Diesla.
Swoją drogą 2.4 JTD lubi lepkość 5W40 (a tu już znajdziesz pełne syntetyki, co jeszcze lepsze).
Turbina już trochę hałasuje, a więc na razie wolałbym zostać przy 10w40 ale nie wiem czy przejście na 5w40 poprawiłoby sprawę?
 
ja się nie pytam o olej dla zwykłego kierowcy, takie rzeczy jak odporność na starzenie mnie nie obchodzi, oleje racingowe wymienia sie już po 6/7 tyś. dobre smarowanie ma mieć głównie w wysokich temperaturach, czyszczenie silnika takie oleje maja jak najbardziej ok. jak nie to płukanka, zresztą silnik do upalania, wiadomo nie zdarzy uzbierać się w nim nagar bo i tak będzie rozkładany.


Szkoda, że Szanowny Kolega nie odniósł się do całego mojego postu o bezsensowności zestawiania w testach Xcessa z CFS i wybrał tylko wycięte z kontekstu zdanie.
O olejach wyścigowych nie pisałem bo mnie (podobnie jak 99% użytkowników) kompletnie nie interesuje i nie mam zamiaru czegoś takiego stosować.

Interesuje mnie natomiast wspomniany olej Xcess, który do tanich nie należy. Z tego co pamiętam 2 lata temu na allegro "chodził" poniżej 100zł. Teraz jest sporo droższy, ale za to ma... gorsze parametry.
Każdy świadomy użytkownik stoi przed wyborem: kupić droższy czy tańszy olej. Pamiętajmy jednak, że wydając podobne pieniądze i przyjmując karkołomne założenie, że droższe=lepsze możemy zapewnić silnikowi lepszą ochronę kupując tańsze oleje i wymieniając je znacznie częściej. Poza samym oleje zużywa się także filtr oleju. Po pewnym przebiegu (jak podaje wiele źródeł- znacznie mniejszym niż zalecane okresy pomiędzy wymianami oleju) filtr może być zapchany, a co za tym idzie olej niefiltrowany. A jeśli już piszemy o filtrach...
Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego stary filtr puszkowy (kawał metalowej puszki, wkład filtrujący, z zaworami, gwintem, uszczelkami) kosztuje ok dwukrotnie mniej niż "nowoczesny" wkład do filtra oleju będący papierem nawiniętym na kawałek plastiku? Moim zdaniem dlatego, że wkłady stosuje się do nowszych aut, a właścicieli tych aut można łatwiej skroić z pieniędzy. Koszt produkcji czy jakość produktu nie ma nic do rzeczy. Liczy się chęć klienta do wyskoczenia z gotówki. W kwestii olejów takie głupie porównania (jak wspomniane porównanie CFS z Xcess) w pewnością wśród wielu osób tą chęć pozbycia się ciężko zarobionych pieniędzy podsyca.
 
Amortyzatory
Powrót
Góra