[146] Nie działają światła pozycyjne i podświetlenie zegarów

  • Autor wątku Autor wątku xaraf
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
X

xaraf

Guest
Dzisiaj rano odpalam samochód, a w środku dziwnie ciemno :? Nie działa podświetlenie zegarów, oraz panela (regulacja nawiewu, temperatury etc.) Palą się natomiast kontrolki w pasku na dole. Przekręcam pokrętło świateł do pozycji "światła mijania" i zonk. Nie pali się kontrolka świateł mijania :? Wychodzę i okazuje się, że działają tylko przednie światła mijania, z tyłu natomiast ciemno, nie pali się również podświetlenie tablicy rejestracyjnej. W pozycji "światła pozycyjne" jest kompletna ciemność z przodu i z tyłu...
Pierwsza diagnoza to bezpiecznik albo przekaźnik. Wymieniłem dwa bezpieczniki 10A, odpowiadające za światła pozycyjne oraz parę innych rzeczy, oraz bezpiecznik 15A (Servizi Services) - bez efektu. Podmieniłem również przekaźnik świateł pozycyjnych i również bez efektu.
Macie może jakieś sugestie co jeszcze sprawdzić ? I jeszcze jedno pytanie: czy podczas przełączania świateł w tryb "światła pozycyjne" słychać załączający się przekaźnik? Bo u mnie słychać ten przekaźnik dopiero w momencie przełączenia na "światła mijania".
 
Re: Nie działają światła pozycyjne i podświetlenie zegarów

xaraf napisał:
Dzisiaj rano odpalam samochód, a w środku dziwnie ciemno :? Nie działa podświetlenie zegarów, oraz panela (regulacja nawiewu, temperatury etc.) Palą się natomiast kontrolki w pasku na dole. Przekręcam pokrętło świateł do pozycji "światła mijania" i zonk. Nie pali się kontrolka świateł mijania :? Wychodzę i okazuje się, że działają tylko przednie światła mijania, z tyłu natomiast ciemno, nie pali się również podświetlenie tablicy rejestracyjnej. W pozycji "światła pozycyjne" jest kompletna ciemność z przodu i z tyłu...
Pierwsza diagnoza to bezpiecznik albo przekaźnik. Wymieniłem dwa bezpieczniki 10A, odpowiadające za światła pozycyjne oraz parę innych rzeczy, oraz bezpiecznik 15A (Servizi Services) - bez efektu. Podmieniłem również przekaźnik świateł pozycyjnych i również bez efektu.
Macie może jakieś sugestie co jeszcze sprawdzić ? I jeszcze jedno pytanie: czy podczas przełączania świateł w tryb "światła pozycyjne" słychać załączający się przekaźnik? Bo u mnie słychać ten przekaźnik dopiero w momencie przełączenia na "światła mijania".
w obwodzie pozycyjnych nie ma przekaznika.objawy jak na uszkodzony wlacznik swiatel.
 
Re: Nie działają światła pozycyjne i podświetlenie zegarów

lesio146 napisał:
w obwodzie pozycyjnych nie ma przekaznika.objawy jak na uszkodzony wlacznik swiatel.

Niestety w takim typie skrzynki jaki posiadam (czyli C), występuje takowy. Na rysunku zaznaczony literą M.
Za objawy, które u mnie występują w 100% odpowiada jeden z bezpieczników 10A (ten z symbolem dwóch świecących świateł), ale przecież go podmieniłem... :roll: Może gniazdo się poluzowało, albo któraś z wiązek od spodu nie styka ?
 
kolego spróbuj dobrze wysuszyć suszarką lub farelką całą skrzynkę bezpieczników...i przekazniki..bo w alfie są elektroniczne....domyslam się że objawy pojawiły się wraz z mrozami i sniegiem czyli z wilgocią...ja miałem juz taki problem w 2 autach w tym w alfie...osuszenie skrzynki z bezpiecznikami pomogło...u mnie nie działał centralny i szalały mi wycieraczki...spróbuj nic nie stracisz a może pomoże....w takie dni kiedy jest wilgotno i są różnice temperatur woda lubi się kondensować i gdzieś skraplać ...jak sie skropli w jakiejś części elektrycznej takiej jak skrzynka bezpieczników to są różne niespodziewanki...odp czy zrobiłeś tak jak pisze i czy pomogło pozdrawiam
 
Re: Nie działają światła pozycyjne i podświetlenie zegarów

xaraf napisał:
lesio146 napisał:
w obwodzie pozycyjnych nie ma przekaznika.objawy jak na uszkodzony wlacznik swiatel.

Niestety w takim typie skrzynki jaki posiadam (czyli C), występuje takowy. Na rysunku zaznaczony literą M.
Za objawy, które u mnie występują w 100% odpowiada jeden z bezpieczników 10A (ten z symbolem dwóch świecących świateł), ale przecież go podmieniłem... :roll: Może gniazdo się poluzowało, albo któraś z wiązek od spodu nie styka ?
jesli masz przekaznik wyjmij go i sprawdz probowka czy przychodzi sterowanie(napiecie na cewke po wlaczeniu pozycyjnych).
 
Dzięki Panowie za zainteresowanie tematem i wszystkie wskazówki oraz sugestie :)
Winowajcą okazał się jednak przekaźnik. Po przestudiowaniu Workshop Manual'a okazało się, że za te dwa bezpieczniki 10A odpowiada jeden przekaźnik 30A oznaczony w manualce cyfrą 164. Póki co wsadziłem tam przekaźnik 20A, który ma identyczny rozstaw nóżek i wszystko działa elegancko.
Jako ciekawostkę podam fakt, że w sklepie z dość umiarkowanymi cenami, taki przekaźnik jest dostępny w cenie 81 pln... :?
 
xaraf napisał:
Dzięki Panowie za zainteresowanie tematem i wszystkie wskazówki oraz sugestie :)
Winowajcą okazał się jednak przekaźnik. Po przestudiowaniu Workshop Manual'a okazało się, że za te dwa bezpieczniki 10A odpowiada jeden przekaźnik 30A oznaczony w manualce cyfrą 164. Póki co wsadziłem tam przekaźnik 20A, który ma identyczny rozstaw nóżek i wszystko działa elegancko.
Jako ciekawostkę podam fakt, że w sklepie z dość umiarkowanymi cenami, taki przekaźnik jest dostępny w cenie 81 pln... :?
dlaczego az 81 zl???przeciez to zwykly przekaznik,pasujacy np od poloneza.nie kosztuje wiecej jak 20 zl
 
lesio146 napisał:
dlaczego az 81 zl???przeciez to zwykly przekaznik,pasujacy np od poloneza.nie kosztuje wiecej jak 20 zl

mam taką cichą nadzieję, że uda się dopasować (chodzi głównie o układ nóżek) jakiś inny przekaźnik, na przykład tak jak piszesz - od Poloneza.
81 pln to cena jaką usłyszałem po podaniu numerów znalezionych na obudowie tego, który mam. Ciekawe o ile drożej krzyknęliby w ASO :D
 
Chciałbym odświeżyć temat
Alfa nareszcie doczekała się nowego sprzęgła i po dwóch miesiącach czekania - jeździ. Ale... nie świeci prawa przednia postojówka, tylne lewe pozycyjne, prawa żarówka od tablicy rejestracyjnej i podświetlenie zegarów. Szybko zasięgnąłem internetu - wynik bezpiecznik 10A (skrzynka typ A). Wymieniłem i wszystko działało z 10 min. Nagle znowu zgasło. Jako że postojówki to jakieś ledowe wynalazki założyłem zwykłe W5W, znów wymieniłem bezpiecznik i padł niemal natychmiast po włączeniu świateł. Jakieś rady? Gdzie zacząć szukać?! Gniazdo postojówki i sama wiązka do lampy wygląda zdrowo, podobnie jak lewa tylna lampa. Zaczynać od przekaźnika świateł?
alfa-romeo-147-skrzynka-bezpiecznikow-przekazniki-4558409789.jpg
 
powyciagaj zarówki załacz bezpiecznik , i bedzie wiadomo czy wina jest jakis odbiornik czy wiązka . jak nie wywali bezpiecznika to wkładaj powoli pokoleji odbiorniki i będziesz wiedział co i jak .
 
Amortyzatory
Powrót
Góra