Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: 159 2.4 JTDM automat, tryb awaryjny przy próbie zmiany na 2 bieg

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar Screwdriver
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Pomorskie
    Auto
    AR 159 2.4 JTDM 2006r
    Postów
    55

    Domyślnie 159 2.4 JTDM automat, tryb awaryjny przy próbie zmiany na 2 bieg

    Witam Koleżanki i Kolegów, mam właśnie taki przypadek z automatem, wygląda to tak jakby przy próbie przerzucania na 2 bieg załączało się sztywne sprzęgło, autem mocno szarpnie i przerzuci na 2 ale za chwilę błąd i tryb awaryjny. Dotyczy to automatu jak i próby ręcznego przełączania. Do czasu pojawienia się awarii skrzynia działała bardzo dobrze, bez przeciągania czy szarpania, kickdown reagował znakomicie, co raczej eliminuje jako przyczynę olej. Podejrzewam załączone na stałe sztywne sprzęgło dlatego, że nawet podczas trybu awaryjnego nie czuć żeby jechał na sprzęgle hydrokinetycznym, czuć sztywność napędu i np przy przełączaniu na wsteczny też czuć jakby napęd był na sztywno połączony, bo tak zawsze szarpnie, to samo ze wstecznego na D i nawet na P gdy gasi się silnik to czuć jak coś "odpuszcza” bo auto robi taki minimalny ruch. Podejrzewam sterownik elektroniczny skrzyni , tę małą skrzynkę na górze, przecież to on wysyła informacje jaki elektrozawór ma się w danej chwili załączyć, ewentualnie któryś z czujników na sterowniku hydraulicznym. Niestety błędów jeszcze nie zczytałem. Co sądzicie o tej awarii?

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2023
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Automat
    Postów
    49

    Domyślnie

    Ja sądze że najłatwiej, najtaniej i najlepiej będzie podjechać do Zielonej Góry, do speca który jest bogiem jeżeli chodzi o AISINA. Jedna tulejka, które są wadliwe może sie przycinać i już masz poważny kłopot ze skrzynią. Ja byłem u speca i polecam, z mocno rozwalonej skrzyni zrobił mi nówkę sztukę za bardzo dobrą cene.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar Screwdriver
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Pomorskie
    Auto
    AR 159 2.4 JTDM 2006r
    Postów
    55

    Domyślnie

    Dziękuję za poradę. Rozważę wyjazd do tego speca jeśli sam już nie będę miał pomysłu jak to ugryźć. Na razie zamówiłem nowy sterownik, trzeba zacząć od najprostszych sposobów, a czytałem, że te sterowniki lubią się psuć i generować błędy.
    Na razie aktualizacja co do zachowania się skrzyni, bo przez ten czas próbowałem "wyczuć" co ją boli i jeździłem. Otóż gdy wybierze się ręczne przełączanie to gdy przerzucam bieg i zaraz przed tą czynnością puszczę gaz to auto przerzuca biegi prawidłowo, jakiekolwiek próby operowania biegami przy wciśniętym gazie skutkują przejściem w tryb awaryjny, to samo gdy puszczam gaz podczas jazdy na wyższych biegach i przy większej prędkości, po chwili też wchodzi w tryb awaryjny. Najgorzej wygląda to podczas przerzucania z jedynki na dwójkę, trzeba mocno wyczuć kiedy puścić gaz i wrzucić bieg. Co do serwisów to podobno nieźle też robią skrzynie w Koszalinie a tam mam o wiele bliżej.
    Ostatnio edytowane przez Screwdriver ; 01-06-2024 o 08:58

  4. #4
    Użytkownik Świeżak Avatar Screwdriver
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Pomorskie
    Auto
    AR 159 2.4 JTDM 2006r
    Postów
    55

    Domyślnie

    Dodam jeszcze, dlaczego podejrzewam sterownik
    Przede wszystkim skrzynia zgłasza błąd w różnych momentach, czasem zaraz po odpaleniu (wtedy jest tylko 3 bieg), czasem wyrzuca przy przejściu na 2 bieg (wtedy jest tylko 2 bieg), czasem zgłasza błąd a biegi przerzuca normalnie do czasu zatrzymania, wtedy zostaje tylko 2 bieg. Myślę jeszcze o czujniku obrotów lub złego odczytu z czujnika przepustnicy.

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar Screwdriver
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Pomorskie
    Auto
    AR 159 2.4 JTDM 2006r
    Postów
    55

    Domyślnie

    Update: Jeździłem tak z tą ręczną zmianą biegów jakieś 2 dni i auto zachowywało się w tym czasie coraz stabilniej, biegi wchodziły coraz lepiej aż wszystko wróciło do normy, teraz normalnie jeżdżę na automacie i nic się nie dzieje. Czeski film, już sam nie wiem co to może być.

Podobne wątki

  1. [159] 159 2.4 JTDM po odpuszczeniu gazu wchodzi w tryb awaryjny
    Utworzone przez Miro221 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 06-01-2024, 14:58
  2. [159] 159 1.9 jtdm 8v brak mocy/tryb awaryjny
    Utworzone przez sulej013 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 21-09-2019, 05:50
  3. [159] 1.9 JTDm 8v - Tryb awaryjny[?] i brak błędów na zimnym silniku.
    Utworzone przez Rydelkow w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 24-01-2019, 09:02
  4. [159] Tryb awaryjny a brak błędów w komputerze 1.9 16v JTDm
    Utworzone przez Hanoris w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 01-09-2018, 15:56
  5. Zapchany DPF przy 70 % - tryb awaryjny
    Utworzone przez Sfiety w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 18-01-2014, 11:27

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory