Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27

Temat: Wibracje silnika, check engine, wyłączon start/stop, wilgoć

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2022
    Auto
    Stelvio 2018 280KM
    Postów
    10

    Domyślnie Wibracje silnika, check engine, wyłączon start/stop, wilgoć

    Cześć,
    Poruszałem już kiedyś ten temat, ale usterka wróciła i powtarza się coraz częściej.
    Stelvio 2.0, benzyna, 280, przebieg ok. 135 tys.

    Auto stoi na zewnątrz i teraz mnie pewnie wyśmiejecie, ale przy dużej wilgotności (opady deszczu, mróz lub postój przez tydzień w zawilgoconym garażu podziemnym itp.), zaraz po odpaleniu silnik wpada w duże wibracje, włącza się check engine (początkowo kontrolka tylko się świeci, następnie przy zaczyna mrugać), odcina start/stop. Teoria z wilgocią, mimo że śmieszna i żaden mechanik mi w to nie uwierzy, sprawdzona wielokrotnie i faktycznie, jeżeli coś się dzieje, to zawsze wtedy. Wibracje ustają po tym, jak auto się rozgrzeje i nabierze temperatury (czasami 5 minut, czasami 20). Niechętnie przy takich objawach nim ruszam, szczególnie że kompletnie nie ma mocy, a jazda z wibrującym silnikiem (odczuwalna w całym aucie, na kierownicy, wszędzie) do najprzyjemniejszych nie należy.

    Wymieniłem ok. 2 lata temu czujnik ciśnienia GPF. Usterka przestała pojawiać się częściej po tym, jak zacząłem lać 98 (sugestia mechanika). Wymieniam regularnie olej.
    Na forum pojawia się wątek multiair'a oraz poduszek silnika. Multiair omawiałem z mechanikiem z Alfy (na tamtą chwilę - 1 rok temu - określił błąd jako sporadyczny, po logach na komputerze, jako występujący epizodycznie, nie wymagający wymiany) i zostawiam to jako ostateczność (całkowity koszt wymiany to ponad 10k) i wolałbym zacząć od wyeliminowania wszystkiego innego i tańszego.

    Czy ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem? Czy macie jakieś sugestie?

    1. Multiair definitywnie?
    2. Poduszki silnika?
    3. Profilaktycznie świece?
    4. Czujnik wilgoci?

    Z góry dzięki za konstruktywne podpowiedzi.

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar juhass
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    Gliwice
    Auto
    Giulietta MA 2011; Giulia 2021 USA
    Postów
    523

    Domyślnie

    Zaczął bym od złapania kodu usterki jak zapala się check.
    Miałem podobnie w Giulietta- też w zasadzie byłem przekonany że multiair (też mrugał check- o dziwo zczytując później błędy było czysto), ale okazało się że świeca.
    Więc- jeśli nie wiesz kiedy je wymieniałeś- zacznij od tego.
    Jeśli nie pomoże- szukał bym gdzieś w przewodach od modułu do cewko- fajek (zakładam że jest to zrealizowane jak w Giulietta- nie zaglądałem)

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    10,078

    Domyślnie

    powróżmy z fusów albo kuli. daj dokładne błędy jakie były a nie opinie mechanika. nie napisane kiedy świece były zmieniane. wymiana MA chyba 8k jakoś u chłopaków co specjalizują sie w Alfach kosztuje, chyba że coś poszło do góry.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Na pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym. Pożytek potencjalny dla całej grupy. Nie będę odpowiadał na takie priv.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową która jest beznadziejna: w googlach wpisujcie (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>). Wiele rzeczy na forum było wielokrtonie, najwyżej w tamtych wątkach dopytujcie żeby śmietnika nie robić na forum.

    Przy Giuliach/Stelvo od lat już nie robię retrofitów (wyjątek radia nowe jakie mam na stocku przedlift z nav i polift z nav).

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2022
    Auto
    Stelvio 2018 280KM
    Postów
    10

    Domyślnie

    Nie mam błędów, nie dostałem ich od mechanika i raczej ciężko coś takiego od nich wyciągnąć. Chyba, że polecisz coś taniego do diagnostyki: interface/soft + kabel? Co do MA - 8k, czy 10k to cały czas gigantyczny koszt, w porównaniu do wartości auta. Sporo na tym forum informacji, że MA to loteria i pewności też nigdy nie ma, że usterka nie powróci, więc wolę w pierwszej kolejności wyeliminować inne, tańsze rzeczy. Świece zamówiłem, profilaktycznie wymienię.

  5. #5
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,297

    Domyślnie

    Kabel od viaken'a (wystarczyłby Ci jakiś bezprzewodowy do samych błędów ale przewodowy przyda Ci się na przyszłość do proxi)
    Soft myGiulia ze sklepu play na Androida za free. Albo kup sobie Multiecuscan.

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2022
    Auto
    Stelvio 2018 280KM
    Postów
    10

    Domyślnie

    Cześć,
    Świece wymienione + dodaję kody błędów w załączniku (mam to też w PDF, jakby była potrzeba).
    Usterka powraca, jak pisałem, po deszczu, przy dużej wilgotności, nawet jeśli auto jechało tego samego dnia trasę, postało 3h na parkingu, w tym czasie padało, po odpaleniu te same objawy z tym że krócej.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	raport.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	85.4 KB
ID:	289723

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2020
    Mieszka w
    Turek
    Auto
    Stelvio FE LPG; Giulia Veloce `17 LPG
    Postów
    477

    Domyślnie

    Cytat Napisał piciupiter Zobacz post
    Cześć,
    Świece wymienione + dodaję kody błędów w załączniku (mam to też w PDF, jakby była potrzeba).
    Usterka powraca, jak pisałem, po deszczu, przy dużej wilgotności, nawet jeśli auto jechało tego samego dnia trasę, postało 3h na parkingu, w tym czasie padało, po odpaleniu te same objawy z tym że krócej.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	raport.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	85.4 KB
ID:	289723
    Cewki w module nie są szczelne, przy wilgoci niestety szwankuje ci MA i pewnie czeka cię wymiana. Możesz jeszcze sprawdzić wtyczki od cewek w module, masz je po lewej stronie silnika stojąc przed maską, pod taką plastikowa oslona. Wyślij te błędy do Kamila Czeszejko z shopefi albo Adriana Pawłowskiego z Italiano Garage, oni ci coś więcej powiedzą.

  8. #8
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    10,078

    Domyślnie

    Nie grzebałem tam nigdy, ale czy samych cewek zapłonowych nie idzie pozamieniać kolejnością łatwo aby sprawdzić czy błędy zapłonów nie idą za cewkami zapłonowymi? Jeśli się da, to zanim MA pójdzie na wymianę chyba warto spróbować?
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Na pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym. Pożytek potencjalny dla całej grupy. Nie będę odpowiadał na takie priv.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową która jest beznadziejna: w googlach wpisujcie (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>). Wiele rzeczy na forum było wielokrtonie, najwyżej w tamtych wątkach dopytujcie żeby śmietnika nie robić na forum.

    Przy Giuliach/Stelvo od lat już nie robię retrofitów (wyjątek radia nowe jakie mam na stocku przedlift z nav i polift z nav).

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2020
    Mieszka w
    Turek
    Auto
    Stelvio FE LPG; Giulia Veloce `17 LPG
    Postów
    477

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    Nie grzebałem tam nigdy, ale czy samych cewek zapłonowych nie idzie pozamieniać kolejnością łatwo aby sprawdzić czy błędy zapłonów nie idą za cewkami zapłonowymi? Jeśli się da, to zanim MA pójdzie na wymianę chyba warto spróbować?
    Można zamienić cewki zapłonowe miejscami natomiast błędy tu wskazują na elektrozawory MA a nie cewki. Piszac o cewkach miałem na myśli te w module a nie zapłonowe.

  10. #10
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,297

    Domyślnie

    Ale tam nie widać informacji ile jest tych wypadniętych zapłonów, czy pojedyńcze (jak u mnie na 2cyl mam czasem kilka, 1-3, misfires na kilkadziesiąt km jazdy, ale nic nie trzęsie) czy też jakoś bardzo dużo. Nie znam się na tym, ale zakładam że pojedyncze "wypady" to jeszcze nie powód do dramatyzowania, nie? Czy też z czego innego wnosisz że to MA pada? Nie mówię że nie masz racji tylko pytam skąd taki wniosek.

Podobne wątki

  1. Stelvio - komunikat Start/Stop niedostepny & Check engine
    Utworzone przez Gredsg w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 04-06-2022, 13:52
  2. [Giulietta] Check engine i niedostępny Start&Stop
    Utworzone przez typowykarol w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 01-12-2021, 13:47
  3. Check engine - niedostępny system start/stop
    Utworzone przez Marco z Julji w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 23-11-2021, 22:47
  4. [Giulietta] zapalona kontrolka check engine- zdeaktywowany start stop oraz DNA
    Utworzone przez Góral1975 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 45
    Ostatni post / autor: 25-03-2019, 13:43
  5. [Giulietta] Check engine i Start&Start niedostępny
    Utworzone przez Roman35 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 04-03-2017, 03:52

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory