Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Temat: Blokujące się koła przy mocnym hamowaniu + hill holder

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2023
    Mieszka w
    Małopolska
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM
    Postów
    18

    Unhappy Blokujące się koła przy mocnym hamowaniu + hill holder

    Hej,

    Od jakiegoś czasu mam dość duży dwa spore problemy ( nie wiem czy mają ze sobą jakikolwiek związek ) ze swoją Alfa 159 1.9 jtdm 150 koni mianowicie,

    1. Przy mocniejszym hamowaniu ( można powiedzieć awaryjnym ) bardzo często/praktycznie zawsze blokują mi się wszystkie koła i sprawiają, że samochód praktycznie staje do 0 i nie jest w stanie przez to ruszyć, dopiero po kilkukrotnym naciśnięciu pedału hamulca odpuszcza i jak gdyby nigdy nic można jechać dalej, dodam, że żaden błąd nie wyskakuje w chwili tego blokowania, tak samo żadnych błędów w komputerze nie ma zapisanych

    2. Druga sytuacja, kompletnie nie wiem czy ma coś wspólnego z tą pierwszą to jest problem wydaje mi się z hillholderem, stojąc na wzniesieniu ostatnio zauważyłem, że elegancko mi przytrzymał auto ale gdy puściłem hamulec i chciałem ponownie go wcisnąć to pedał hamulca był mega twardy, praktycznie nie dało się go wcisnąć, koła kompletnie nie reagowały a auto swobodnie stoczyło się do tyłu, szczęście, że nikogo za mną nie było i w miarę szybko się ogarnąłem i zhamowałem tak jakby ruszając do przodu.

    Bardzo proszę o jakieś rady gdyż narzeczona głównie jeździ tym autem i nie do końca czuje się pewnie z takimi ekscesami, może ktoś miał podobną sytuację i wie ewentualnie gdzie zajrzeć.

    Z góry dzięki

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    724

    Domyślnie

    Zacząlbym od sprawdzenia stanu tarcz hamulcowych oraz klocków, bo to sprawdzić najłatwiej, sprawdź również poziom płynu hamulcowego - to na początek.

    Sprawdź jeszcze, jak samochód zachowuje się po zaciągnięciu hamulca ręcznego, czy działa, a jeśli tak, to czy po jego spuszczeniu nie blokuje tylnych kół.

  3. #3
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,256

    Domyślnie

    Jest bardzo nieodpowiedzialne z Twojej strony, że takie auto porusza się po drogach publicznych, a Ty pytasz się na forum "co to może być?". I jest to najbardziej dyplomatyczna reprymenda, która przychodzi mi do głowy. Po pierwszym zauważonym przypadku odpowiedzialny właściciel na lawecie lub tempem mocno spacerowym odstawiłby auto do najbliższego warsztatu. Pilnie odstaw auto do warsztatu, bo dziewczyna zrobi krzywdę sobie lub komuś takim autem. Przyczyn może być kilka, i niekoniecznie jedna, a temat na tyle krytyczny, że nie bardzo widzę możliwości samodzielnej naprawy z pomocą internetowych doradców na forum. Prawdopodobnie zapowietrzony układ (odnośnie drugiego przypadku), blokujące się cylinderki (chociaż dziwne, że wszystkie na raz), może uszkodzona pompa hamulcowa/ABS (jakieś błędy powinna wywalać chyba, że masz wyprogramowaną tablicę błędów razem z EGR/DPF), rozwarstwiony i zatykający się przewód hamulcowy, może jakiś śmieć pływa w układzie i blokuje.
    ps. jak przypadek nr 1 przydarzy się na mokrej nawierzchni, to jadąc tyłem do przodu możesz dojść do wniosku, że jednak nie wszystkie koła się blokują.
    Ostatnio edytowane przez Machaju ; 04-06-2024 o 21:30

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2023
    Mieszka w
    Małopolska
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM
    Postów
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaniq Zobacz post
    Zacząlbym od sprawdzenia stanu tarcz hamulcowych oraz klocków, bo to sprawdzić najłatwiej, sprawdź również poziom płynu hamulcowego - to na początek.

    Sprawdź jeszcze, jak samochód zachowuje się po zaciągnięciu hamulca ręcznego, czy działa, a jeśli tak, to czy po jego spuszczeniu nie blokuje tylnych kół.
    Hamulce z tyłu nowe tarcze oraz klocki, przód jeszcze pół klocka i tarcze w stanie niezłym, zapewne po tych klockach będą również wymieniane. Ręczny działa jak najbardziej okej, po zaciągnieciu/spuszczeniu auto zachowuje się normalnie. Poziom płynu hamulcowego również wygląda ok, dziś go wymienię profilaktycznie bo jest lekko brudny. Ten hillholder ma czujnik jakiś napewno, to jest ten przy pedale hamulca czy sprzęgła ? Może tam coś niedomaga.
    Ostatnio edytowane przez kajaak93 ; 05-06-2024 o 07:15

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    724

    Domyślnie

    Zatem, trzeba iść głębiej i sprawdzić czy tłoczek w którymś zacisku nie blokuje - to, co dzieje się w czasie hamowania, musisz sprawdzić na podniesionych kołach.

    Piszesz, że nie ma błędów, czyli podpinałeś pod komputer diagnostyczny?

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2023
    Mieszka w
    Małopolska
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM
    Postów
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaniq Zobacz post
    Zatem, trzeba iść głębiej i sprawdzić czy tłoczek w którymś zacisku nie blokuje - to, co dzieje się w czasie hamowania, musisz sprawdzić na podniesionych kołach.

    Piszesz, że nie ma błędów, czyli podpinałeś pod komputer diagnostyczny?
    Czyli rozumiem, że jak nawet tylko jeden tłoczek w zacisku się blokuje to może to wpływać też na wszystkie inne koła ? Tak, podpinałem komputer, zero błędów, jeszcze dziś popatrzę na parametry ale w komputerze nic nie wyczuwa tego, że coś by miało być nie tak zarówno z pierwszym przypadkiem jak i z tym drugim. :/

  7. #7
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,256

    Domyślnie

    Cytat Napisał kajaak93 Zobacz post
    Czyli rozumiem, że jak nawet tylko jeden tłoczek w zacisku się blokuje to może to wpływać też na wszystkie inne koła ? Tak, podpinałem komputer, zero błędów, jeszcze dziś popatrzę na parametry ale w komputerze nic nie wyczuwa tego, że coś by miało być nie tak zarówno z pierwszym przypadkiem jak i z tym drugim. :/
    Jak zadajesz takie pytania, to naprawdę w dobrze pojętym swoim i dziewczyny bezpieczeństwie oddaj auto do fachowców. Nie. Jeden tłoczek blokuje jeden klocek (chyba, że masz duże brembo, to masz więcej tłoczków na jeden klocek). Zakładając poprawną informację o blokadzie wszystkich kół problem jest w okolicy pompy hamulcowej lub ABS. zapowietrzenie, jakiś śmieć w układzie co blokuje przepływ płynu lub awaria samej pompy. Może czujnik położenia pedału hamulca. jak masz wyprogramowaną tablicę błędów to nie będzie żadnych informacji. Ale możesz np. sprawdzić położenie pedału hamulca rzeczywiste i to co widzi komputer. Generalnie przez internet to wróżenie z fusów.
    Ostatnio edytowane przez Machaju ; 05-06-2024 o 10:19

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    724

    Domyślnie

    Podnosząc samochód, sprawdzisz, czy faktycznie blokują wszystkie koła, mam na myśli nie proces samego hamowania, tylko blokadę kół po odpuszczeniu hamulca, no chyba, że podczas hamowania ABS nie działa, czyli opony zostawiają ślad, jeśli tak, to masz trop.

Podobne wątki

  1. [159] Problemy z VDC, ABS, hill holder (VDC / hill holder unavailable)
    Utworzone przez predki666 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 235
    Ostatni post / autor: 27-09-2023, 13:26
  2. [159] Blokujące się hamulce po bardzo mocnym hamowaniu
    Utworzone przez dejon w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 16-05-2017, 09:58
  3. [159] [159] Problemy z VDC, ABS, hill holder (VDC / hill holder unavailable) nie odpala
    Utworzone przez arci22 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 02-10-2014, 21:50
  4. [Brera] Pojedynczy stuk z przodu przy mocnym hamowaniu
    Utworzone przez YonasH w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 17-07-2011, 23:48

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory