Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 30

Temat: Religia elektromobilności odchodzi na śmietnik...

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    782

    Domyślnie Religia elektromobilności odchodzi na śmietnik...

    Religia elektromobilności, odchodzi tam, gdzie obecnie jest jej miejsce, czyli na śmietnik, po wielu koncernach, które zapowiedziały, że jednak rezygnują ze swoich wcześniejszych deklaracji, dotyczących odejścia od silników spalinowych, przyszła kolej na Porsche, które zapowiedziało dalszy rozwój silników spalinowych i montaż ich w kolejnych modelach swoich samochodów, czhodzi i Taycana i Panamerę - powód, ten co u innych - dramatyczny spadek popytu na samochody elektryczne, który powoduje ogromne problemy finansowe kolejnych koncernów, co, nie tylko było do przewidzenia, ale zostało przewidziane - wobec zakończenia, bezmyślnego dofinansowywania tego złomu, przyszła kolej na weryfikację religii, przez codzienne życie z tym badziewiem, po prostu i zwyczajnie przyszedł czas, na codzienność z elektrykiem, codzienność, która stała się utrapieniem dla tych, którzy zdecydowali się na ich zakup - przypominam, że wszelkiego rodzaju dofinansowanie, nie bierze się z Kosmosu, tylko z podatków, a zatem wszyscy składamy się na to, żeby zaczadzeni nową religią, mogli się męczyć z tym złomem, który widzimy codziennie, jak jedzie w szeregu ciężarówek, ze spoconym ze strachu kierowcą, który modli się o to, żeby dojechać do najbliższej ładowarki - życie, po raz kolejny zweryfikowało, głupotę, powodowaną chęcią zysku, przeożoną na głupią ideologię.

    Przed chwilą na Facebooku, obejrzałem filmik, jak w Tesli, kupionej w polskim salonie, z 2001 roku, padła bateria - wymiana nastąpiła w ramach gwarancji, ale... czas dostawy nowej baterii, to 7 tygodni, a samochód zastępczy przysługuje wyłącznie na czas naprawy, którą Tesla określa ma 5 godzin, a zatem 7 tygodni "per pedes" - mało tego, gwarancja na baterię, nie została przedłużona, a zatem, trwa jedynie do zakończenia gwarancji udzielonej przy zakupie samochodu - koszt baterii, to 48 tysięcy złotych.

    Oczywiście, nadal nie ma pomysły co robić z tymi zużytymi ogniwami, których będzie coraz więcej.

  2. #2
    Moderator Znawca Avatar bobby
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Franny 159 2.4 JTDm 06'
    Postów
    1,219

    Domyślnie

    ale to chyba jednostkowy przypadek?

    Jak wiele Tesli jeździ bez większych problemów z bateriami?
    ... large brakes, turbos, alu rims, aero…everything large as if there was something small to compensate for.

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    782

    Domyślnie

    Nie wiem czy jednostkowy, problemy z bateriami są sygnalizowane od dawna, a przecież to właśnie Tesla, zapoczątkowała zabudowę baterii w płycie podłogowej.

    Dla mnie istotną informacją jest to, że na czas naprawy gwarancyjnej, uniemożliwiającej eksploatację samochodu, dealer nie zapewnia samochodu zastępczego i, że koszt wymiany baterii, po gwarancji, sprawia, że staje się ona nieopłacalna, a przez to, rynek wtórny elektryków stanie się martwy, bo nikt nie będzie ryzykował zakupu samochodu, w którym wymiana baterii będzie tak kosztowna.

    W wątku, który usunęliście, podawałem informację, że Tesla wykupuje ziemię, na parkingi dla produkowanych samochodów, których nikt nie chce - wrzuciłem linka do filmiku, gdzie, na ogromnym obszarze, hen, po horyzont, stały fabrycznie nowe Tesle, to chyba było w Holandii.

  4. #4
    Moderator Znawca Avatar bobby
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Franny 159 2.4 JTDm 06'
    Postów
    1,219

    Domyślnie

    Szczerze mówiąc, to ostatnio u siebie w mieście zauważyłem zaskakująco dużo Tesli. Myślałem, że trend zakupowy jest wręcz odwrotny, skoro w kraju na tle UE niezbyt bogatym, tyle tego jeździ po drogach.
    ... large brakes, turbos, alu rims, aero…everything large as if there was something small to compensate for.

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    782

    Domyślnie

    No nie, nie jest odwrotny, co wprost wynika z tego, że dealerzy odmawiaja przyjmowania elektryków "na stan" i kolejno, jeden koncern po drugim wycofuje się ze swoich wcześniejszych deklaracji o rezygnacji z silników spalinowych, a Stellantis przebił wszystkich, montując do, zaprojektowanego jako elektryka, Fiata 500 albo 600, nie pamiętam, bo oglądałem to w jakimś programie, silnika spalinowego, robiąc z niego hybrydę - z deklaracji wycofał się Stellantis, grupa Volkswagena, Audi i Mercedes, zdaję się, że BMW też, ale tego pewny nie jestem, w każdym razie, pokazuje to, że trend odwrócił się o 180 stopni, w stosunku do tego, co działo się jeszcze np. rok temu.

    W wątku, którego już nie ma, pokazałem również badania, jasno wskazujące na to, że 52% obecnych właścicieli elektryków, deklarują, że ponownie by elektryka nie kupili i, co ważniejsze, nie poleciliby zakupu innym.

    W ubiegły wtorek jechałem do Warszawy, trasą Warszawa - Białystok, 120 na tempomacie i po drodze wyprzedzałem trzy samochody na zielonych blachach, ciągnące się za TIRami oraz wymijałem jeden, w takiej samej sytuacji, a wracając w czwartek, wyprzedzałem jeden taki - oczywiście, mogli to być kierowcy, którym się, po prostu nie śpieszyło, ale wobec innych, licznych przykładów, uważam, że to raczej konieczność, a nie wybór.

    Największy rynek motoryzacyjny w Europie, czyli Niemcy, po zaprzestaniu dofinansowywania zakupu elektryków, przestali je kupować, a kolejne miasta wycofują się z "zielonych stref", tyle tylko, że o tym wszystkim była już mowa.
    Ostatnio edytowane przez yaniq ; 30-08-2024 o 16:31

  6. #6
    Moderator Znawca Avatar bobby
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Franny 159 2.4 JTDm 06'
    Postów
    1,219

    Domyślnie

    Pytanie tylko czy nie jest to pewnego rodzaju solidarność koncernów z UE wobec oferty samochodów elektrycznych pochodzących z Chin.
    Ostatnio Chińczycy zaczęli wchodzić na rynek europejski z autami 40% tańszymi od europejskich odpowiedników.

    Nie zdziwię się, jeśli lobby motoryzacyjne z UE doprowadzi do wycofania się z planów zielonego ładu dla motoryzacji na 2035 rok.
    ... large brakes, turbos, alu rims, aero…everything large as if there was something small to compensate for.

  7. #7
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,368

    Domyślnie

    A będzie śmiesznie, gdy Chińczycy tak skoczą technologicznie z elektrykami że... klienci w końcu zechcą (bez przymusów i dopłat) nimi jeździć sami z siebie

    BTW wiadomo że fanem elektryków i to wprowadzanych radosną gospodarką centralnie sterowaną (strefy, dopłaty - coś ostatnio o dopłatach do używanych elektryków słyszałem , to byłyby jaja, śmietnik EU w PL - za nasze podatki ) nie jestem, ale dla równowagi - moje wrażenia po niedawnym pobycie w Szwecji i Norwegii. Elektryk na elektryku i elektrykiem pogania. Stacji ładowania że można między nimi - pustymi - drift ćwiczyć. Ale to wiadomo w liczbach, w dodatku wiedząc o tym skąd ten prąd mają z palcem w nosie , do wszystkiego.
    Ale - Oslo - godziny porannego szczytu , centrum a ruch .. niemal jak w Rzeszowie za pandemii ! kurde jak to jest przyjemnie ! no naprawdę. A ile miejsc parkingowych wolnych, krawężniki widać na ulicach i uliczkach, auta nie wjeżdżają w okna parterów.. W ogóle - widać uliczki, trawniczki itp zamiast tych gablot jedna przy drugiej na cm powciskanych .
    O ile się dowiedziałem to nie dlatego że "tak chcemy" powiedzieli mieszkancy Oslo i przesiedli się na komunikację miejską. Powiedziano mi że za sam fakt "posiadania" auta centralnej strefie miasta trzeba miesięcznie wyłożyć "na nasze" coś 2-5 tys , no i w ogóle wszystko się robi aby uprzykrzyć użytkowanie samochodu.

    No żaden polityk , zwłaszcza ten który SCT wprowadził, nie powie wprost że chodzi tak naprawdę o redukcję ilości samochodów, bo ich jest po prostu za dużo, spalinowe auta nawet te stare, są zbyt dobre, zbyt trwałe i kurcze każdy cm krawężnika zajmują parkując, o korkach nie mówiąc. Jakbym miał mieć swoje zabawki w Warszawie , Krakowie czy Wrocławiu to... bym nie miał, zero przyjemności z fajnego auta jak stoi czy turla się po kilka m w korku.
    Komercja napędza sprzedaż nowych, stare spalinówki "na chodzie" można w cenie roweru kupić i jeździ skręca hamuje dalej, ba czasem chłodzi. No cóż, sidła dobrobytu, przesytu, nadprodukcji, komercji.

  8. #8
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,496

    Domyślnie

    Tak w skrócie.
    1.Chiny mają co raz wyższy wskażnik aut elektrycznych ale oni inwestują w budowę elektrowni atomowych i w sieć
    2 Europa zwijała atom i nie inwestowała w rozbudowę sieci.
    3 EU nałożyła cla na Chiny.
    4 Chiny budują fabryki aut elektrycznych w EU
    5 EU się powoli budzi w sprawie atomu i przebudowy sieci, niestety zbyt wyspowo.
    6.Globalnie EU musi zainwestować tyle euro w rozbudowę i modernizację swojej sieci i elektrowni ,że zer brakuje.
    7.Wracamy do spalinówek bo zwyczajnie na ten moment nie mamy innego wyjścia.
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

    Lancia Delta 1.8 TBI 283KM -jest

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    782

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzejsr Zobacz post
    Powiedziano mi że za sam fakt "posiadania" auta centralnej strefie miasta trzeba miesięcznie wyłożyć "na nasze" coś 2-5 tys , no i w ogóle wszystko się robi aby uprzykrzyć użytkowanie samochodu
    Użytkowanie, czy posiadanie, bo to są dwie różne rzeczy.

    Tu są tabele opłat, a więc kolega, mówiąc oględnie, delikatnie minął się z prawdą, albo, po prostu tego nie zweryfikował

    https://pl.urbanaccessregulations.eu...harging-scheme

    Kurs korony szwedzkiej, to jest 1 sek = 0,38 zł.

    W pewnym sensie, koncerny samochodowe, na religii elektromobilności zyskały, bo ceny elektryków dochodziły do 100% więcej niż tego samego, tak samo wyposażonego egzemplarza, ale nie stało się tak, że obniżono ceny elektryków, tylko, żeby zmniejszyć różnicę, drastycznie podniesiono ceny spalinowców, które, podobnie jak ceny elektryków nie mają uzasadnienia, jeśli chodzi o koszty produkcji, które, co prawda wzrosły, ale nie w takim zakresie, jak ceny nowych samochodów, a zatem religia ekektromobilności stała się lewarem cenowym dla spalinowców.
    Ostatnio edytowane przez yaniq ; 31-08-2024 o 09:20

  10. #10
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,368

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaniq Zobacz post
    Użytkowanie, czy posiadanie, bo to są dwie różne rzeczy.

    Tu są tabele opłat, a więc kolega, mówiąc oględnie, delikatnie minął się z prawdą, albo, po prostu tego nie zweryfikował

    https://pl.urbanaccessregulations.eu...harging-scheme

    Kurs korony szwedzkiej, to jest 1 sek = 0,38 zł.
    ...
    Ja pisałem o Oslo.
    cyt " Oslo podejmuje proces przekształcenia obszaru centralnego (centrum miasta, Grenlandii i Tøyen) w ZEZ poprzez uczynienie go obszarem wolnym od samochodów."

    I widać to po prostu oczami, słychać uszami i czuć nosem. Nic nie poradzę. Ten koszt posiadania to koszt posiadania , osoba mieszkająca 12 lat w Oslo raczej to dobrze liczy.
    Nie wiem jak samo użytkowanie, to mnie nie interesuje.
    Generalnie - coś tych ludzi skłoniło do tego, że samochodów jest po prostu mało.
    Ostatnio edytowane przez Andrzejsr ; 31-08-2024 o 13:18

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory